Autor: Maciej Lisowski
Prowadzę działalność gospodarczą i posiadam decyzję ZUS-u o całkowitej niezdolności do pracy. Zlecone prace realizuje zatrudniony pracownik. Dodatkowo mam umowę na projektowanie sieci energetycznej. Do projektowania zatrudniam na umowę-zlecenie rencistę, jednak sam muszę te projekty firmować swoim podpisem i pieczątką – umowa nie daje prawa cedowania. Realizuję w miesiącu 2–3 małe projekty. Czy to firmowanie projektu należy rozumieć jako wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu ZUS-u? Czy mogę mieć problemy z ZUS za firmowanie projektów przy niezdolności do pracy?
Przepisy emerytalno-rentowe nie zawierają legalnej definicji pracy zarobkowej. Lukę tę przez analogię uzupełnia orzecznictwo sądów w sprawach zasiłkowych, zgodnie z którym pracą zarobkową jest praca w potocznym tego słowa znaczeniu. Sprowadza się to do czynności wykonywanych nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale również kontraktu cywilnoprawnego, w tym umowy zlecenia czy w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej (tak m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 lipca 2001 r. do sygn. akt. II UKN 494/00).
Za zasadne wydaje się zatem uznanie, że skoro „firmowanie projektów” jest przez Pana wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i uzyskuje Pan z tego tytułu przychody, to należy je traktować jako pracę zarobkową.
Sam fakt legitymowania się przez Pana orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy nie ma wpływu na możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać o konieczności niezwłocznego poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o osiąganiu przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz zwrócić uwagę na kwestię zmniejszenia i zawieszenia świadczeń w związku z ich osiąganiem.
Zobacz również: Czy można pracować na rencie z całkowitą niezdolnością do pracy?
Tematyka ta uregulowana jest w przepisach 103–106 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie w tymi przepisami jeśli Pański przychód będzie przekraczał 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie zostanie zmniejszone, zaś jeśli przekroczy on 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłata świadczenia zostanie zawieszona. Ustawa nie przewiduje innych sankcji, przy czym należy mieć świadomość, że w przypadku prowadzeniu działalności gospodarczej jako przychód Zakład przyjmuje podstawę wymiaru składki. Ostatecznego rozliczenia świadczenia ZUS dokonuje po zakończeniu roku kalendarzowego (do końca lutego należy przedłożyć stosowną informację o wysokości faktycznego przychodu) i w przypadku wyliczenia, że przychody przekraczały ww. kwoty Zakład może zażądać zwrotu nadpłaconych świadczeń.
Zobacz również: Czy będąc na zasiłku dla bezrobotnych można dorobić?
Firmowanie projektów przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, posiadającą orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, może być uznane przez ZUS za wykonywanie pracy zarobkowej. Jest to istotne z punktu widzenia obowiązku informowania ZUS o przychodach oraz potencjalnego zmniejszenia lub zawieszenia świadczeń. Kluczowe jest więc, aby osoby w takiej sytuacji były świadome swoich obowiązków i konsekwencji prawnych związanych z osiąganiem przychodów.
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 lipca 2001 r. do sygn. akt. II UKN 494/00
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika