Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Ile można dorobić, będąc na zasiłku dla bezrobotnych?

Autor: Marta Handzlik

Jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Od przyszłego miesiąca mam otrzymywać zasiłek. Od zeszłego roku wynajmuję wraz z mężem mieszkanie, jednak najem rozliczam ryczałtem w 100% tylko ja. Czy w tej sytuacji otrzymam zasiłek?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ile można dorobić, będąc na zasiłku dla bezrobotnych?

Osiąganie przychodu z najmu lokalu przez osobę zarejestrowaną jako bezrobotna

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazuje, że bezrobotny to osoba, która m.in. „nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych”.

Na gruncie tej ustawy przychód oznacza „przychody z tytułu innego niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Co do zasady przychody opisane należą do każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, tj. prawa własności; ma to zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody ze wspólnej własności, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Jak Pani widzi ustawa jest w tym zakresie niejednoznaczna. Gdyby trzymać się jej literalnie, to zapis „przychody z tytułu innego niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych” nie miałby w ogóle sensu, bowiem ustawodawca wskazuje tu przychody podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy tymczasem opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie podlegają przychody.

Niemniej jednak sposób opodatkowania – ryczałt czy zaliczki na podatek dochodowy – nie ma tu znaczenia. Liczy się tylko wysokość osiąganego przychodu i jeśli jest on wyższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę, to nie może Pani zarejestrować się jako bezrobotna i tym bardziej otrzymywać zasiłku.

Zobacz również: Stypendium z urzędu pracy

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl