Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zwolnienie lekarskie w ciąży, jak obliczyć zasiłek chorobowy?

Autor: Wioletta Dyl

Żona jest na urlopie rodzicielskim do 25 maja 2023 r. Pracuje na 1/8 etatu u pracodawcy, a 7/8 etatu wypłaca ZUS. Jest w kolejnej ciąży. Czy po 25 maja może od razu przynieść L4? Czy wtedy kwota L4 będzie obliczana z całego etatu? Czy pracodawca może ją w takiej sytuacji zwolnić (ma umowę na czas nieokreślony)? Czy żona może skorzystać z zaległego urlopu i później przejść na L4? Dodam, że ma cukrzycę ciążową i lekarz prowadzący zaleca L4.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie lekarskie w ciąży, jak obliczyć zasiłek chorobowy?

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą

Jak stanowi art. 1821e Kodeksu pracy: „Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy”.

W razie łączenia przez pracownika urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:

Skorzystanie z urlopu i zwolnienia lekarskiego

Choroba Pana żony, która przebywa na urlopie rodzicielskim, nie przerywa biegu urlopu rodzicielskiego, zatem nie ma większego sensu dostarczać zwolnienia lekarskiego w czasie tego urlopu. Zatem słusznie Pana żona założyła, iż zwolnienie lekarskie zostanie przekazane do zakładu pracy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, czyli już od pierwszego dnia pracy. Można (a nawet trzeba) w pierwszej kolejności wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy i dopiero złożyć u przełożonego L4. W takiej sytuacji pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie chorobowe, a gdy zwolnienie będzie kontynuowane, wysłać do ZUS-u dokumenty dotyczące zasiłku chorobowego. Co do zasady zwolnienie lekarskie w ciąży płatne jest jako 100% dotychczasowego wynagrodzenia, a jego wysokość wyliczana jest jako średnia z ostatnich 12 miesięcy.

Przypomnę tylko, że zgodnie z art. 43 ustawy zasiłkowej (tj. ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) „Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków tego samego, jak i innego rodzaju, nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe”. Wymiar zasiłku chorobowego będzie obliczony od tej samej podstawy, co zasiłek macierzyński. Będzie wynosił 100% podstawy wymiaru, czyli 100% kwoty, od której zapewne obecnie oblicza się 80%.

Zwolnienie lekarskie po urlopie rodzicielskim nie jest podstawą do zmian wiążących obie strony stosunku pracy, zatem nie powinno mieć wpływu na dalszy przebieg zatrudnienia. Kolejna ciąża nie może być bowiem powodem do rozwiązania umowy o pracę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Praca na ułamkowym etacie podczas urlopu rodzicielskiego

Anna, matka rocznego synka, łączy urlop rodzicielski z pracą na 1/8 etatu w swojej firmie. Gdy dowiedziała się, że jest w kolejnej ciąży, zmartwiła się, czy będzie mogła od razu przejść na L4 po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Po konsultacji z prawnikiem dowiedziała się, że po 25 maja, kiedy kończy jej się urlop rodzicielski, może przynieść L4. Zasiłek chorobowy będzie wyliczony na podstawie pełnego etatu, na którym pracowała przed pierwszym urlopem macierzyńskim.

 

Zaległy urlop przed L4

Ewa jest zatrudniona na umowę na czas nieokreślony i właśnie zakończyła urlop rodzicielski. Kiedy zaszła w kolejną ciążę, postanowiła najpierw wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, zanim przejdzie na zwolnienie lekarskie. Dzięki temu uniknęła stresu związanego z powrotem do pracy, a jej zasiłek chorobowy został wyliczony od pełnego etatu. Ewa czuła się spokojniejsza, wiedząc, że jej ciąża nie jest powodem do zwolnienia z pracy.

 

Ciąża a zabezpieczenie przed zwolnieniem

Magda pracuje na 1/8 etatu i jednocześnie przebywa na urlopie rodzicielskim. Kiedy odkryła, że jest w kolejnej ciąży, obawiała się o swoje zatrudnienie. Jednak prawo chroni ją przed zwolnieniem, a po zakończeniu urlopu rodzicielskiego przyniosła zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Pracodawca nie mógł jej zwolnić, a Magda mogła skupić się na zdrowiu swoim i dziecka, bez obaw o przyszłość zawodową.

Podsumowanie

Kolejna ciąża po urlopie rodzicielskim nie wpływa negatywnie na zatrudnienie, a pracownica może od razu po zakończeniu urlopu przejść na zwolnienie lekarskie. Zasiłek chorobowy będzie wyliczony na podstawie dotychczasowego wynagrodzenia, a pracodawca nie ma prawa jej zwolnić z powodu ciąży. Warto również skorzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego przed przejściem na L4, aby maksymalnie zabezpieczyć swoje prawa pracownicze.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online oraz usług tworzenia pism, które pomogą Ci w rozwiązaniu problemów związanych z prawem pracy, w tym zabezpieczeniem Twoich praw podczas ciąży i urlopu rodzicielskiego. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl