Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zwolnienie lekarskie, dwie prace i zasiłek chorobowy, co robić?

Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Do końca lutego jestem zatrudniona w firmie A (obecnie jestem na okresie wypowiedzenia). Dwa tygodnie temu zatrudniłam się w firmie B. Jestem więc obecnie zatrudniona u dwóch pracodawców na umowę o pracę. Wczoraj miałam wypadek i dostałam 3 tygodnie zwolnienia. Moje pytania i wątpliwości są następujące:
1. Czy w firmie B dostanę zasiłek chorobowy, mimo że dopiero co zaczęłam pracę (ale mam nieprzerwane ubezpieczenie)?
2. Czy w firmie A po ustaniu stosunku pracy będzie przysługiwać mi zasiłek chorobowy?
3. Czy jeśli lekarz przedłuży mi zwolnienie o kolejne tygodnie, to czy to przedłużone zwolnienie powinno być wystawione na 2 firmy? Jak będzie wyglądać sprawa zasiłku w przypadku przedłużania zwolnień lekarskich – pytanie dotyczy pracodawcy A (ustany stosunek pracy wraz z końcem lutego). Czy w sytuacji przedłużenia zwolnienia do firmy A będę musiała wysłać jakieś dokumenty, czy może nadal te zwolnienia będą wysyłane automatycznie? Czy do ZUS-u będę musiała wysyłać jakieś dokumenty dotyczące firmy A?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie lekarskie, dwie prace i zasiłek chorobowy, co robić?

Nieprzerwane ubezpieczenie w dwóch firmach

Podstawę prawną do udzielenia odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie stanowi ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 1732), zwana dalej w skrócie ustawą. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy „ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;

2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie”.

Ważny w Pani przypadku jest ust. 2, zgodnie z którym „do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego”. W związku z powyższym, ponieważ ma Pani nieprzerwane ubezpieczenie, to wypłata zasiłku nastąpi zarówno z jednego, jak i drugiego zakładu pracy.

Odpowiadając na pierwsze pytanie, w firmie B otrzyma Pani zasiłek choroby, mimo że dopiero zaczęła Pani tam pracę – z uwagi na treść art. 4 ust. 3 ustawy, tj. z uwagi na posiadanie nieprzerwanego ubezpieczenia.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Nadto zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż 182 dni albo 270 dni w przypadku gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży. Zatem po ustaniu zatrudnienia u podmiotu A nadal będzie Pani przysługiwał zasiłek chorobowy do dnia wskazanego w zwolnieniu lekarskim, o ile zwolnienie to nie przekracza odpowiednio 182 dni albo 270 dni.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasiłek po zakończeniu pierwszej umowy

Jeżeli będzie Pani na zwolnieniu lekarskim po rozwiązaniu umowy o pracę, to lekarz wystawi zwolnienie, wskazując NIP poprzedniego pracodawcy, tj. podmiotu A. Jeżeli pracownik nie jest już zatrudniony, a zwolnienie lekarskie zostało wystawione po dniu rozwiązania umowy o pracę, to wówczas były pracodawca (u Pani podmiot A) składa do ZUS-u właściwego dla miejsca zamieszkania pracownika formularz ZUS Z-3. Zasiłek nie zostanie wypłacony przez ZUS z urzędu. Aby go otrzymać, należy złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego na druku ZAS-53. Tylko pierwsze zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia należy wystawić na byłego pracodawcę. Pracodawca będzie widział to zwolnienie w systemie PUE.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Anna pracuje w firmie X od kilku lat i równocześnie, zaledwie dwa tygodnie temu, podjęła dodatkową pracę w firmie Y. Niestety, w wyniku wypadku na nartach, Anna otrzymała zwolnienie lekarskie na trzy tygodnie. Dzięki temu, że jej ubezpieczenie jest nieprzerwane, będzie miała prawo do zasiłku chorobowego zarówno w firmie X, jak i w firmie Y, mimo że w tej drugiej pracuje od niedawna.

 

Pan Marek był zatrudniony w firmie A na pełen etat, ale pod koniec miesiąca skończył mu się okres wypowiedzenia i rozwiązano umowę o pracę. W międzyczasie Marek zaczął pracę w firmie B, gdzie kontynuuje swoje zatrudnienie. Niestety, dzień po rozwiązaniu umowy z firmą A, Marek trafił na zwolnienie lekarskie na 4 tygodnie. W tej sytuacji, zgodnie z przepisami, Marek otrzyma zasiłek chorobowy z ZUS, jeśli złoży odpowiednie dokumenty, w tym formularz ZUS Z-3 i wniosek ZAS-53.

 

Pani Ewa pracowała na dwa etaty – w firmie A oraz firmie B. Jej umowa z firmą A kończy się za tydzień, ale niestety trafiła na zwolnienie lekarskie, które obejmuje także okres po zakończeniu umowy z firmą A. Lekarz wystawił jej zwolnienie na oba miejsca pracy. Po ustaniu stosunku pracy z firmą A, Ewa musi upewnić się, że zwolnienie zostanie przekazane do ZUS, a były pracodawca A złoży odpowiednie dokumenty. Dzięki temu Ewa nadal będzie miała prawo do zasiłku chorobowego z ZUS.

Podsumowanie

Pracownik zatrudniony w dwóch miejscach pracy, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma prawo do zasiłku chorobowego z obu zakładów pracy, o ile posiada nieprzerwane ubezpieczenie. W przypadku zakończenia umowy o pracę w jednej z firm, zasiłek chorobowy nadal przysługuje, jednak konieczne jest dopełnienie formalności w ZUS, aby otrzymać świadczenie.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, zapewniając szybkie i rzetelne wsparcie w każdej sytuacji prawnej. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl