ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego za kilkudniową przerwę w ubezpieczeniu, czy to zgodne z prawem?

Autor: Wioletta Dyl

ZUS odmówił wypłaty zasiłku dla osoby prowadzącej działalność z uwagi na rozpoczęcie L4 w dniu, kiedy miała kilkudniową przerwę w podleganiu pod ubezpieczenie chorobowe (okres wyczekiwania tu nie wystąpi, bo ma poprzedni okres podlegania wynoszący min. 90 dni, a przerwa pomiędzy jest krótsza niż 30 dni). ZUS odmówił zasiłku chorobowego za cały okres L4, a były dwa, jedno po drugim. Czy kilkudniowa przerwa miedzy ponownym L4 pozwoli na wypłatę zasiłku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego za kilkudniową przerwę w ubezpieczeniu, czy to zgodne z prawem?

Prawo do zasiłku chorobowego

Niestety, niejasny jest dla mnie powód kilkudniowego nieopłacania ubezpieczenia chorobowego oraz nie znam okresu, na jaki ten brak opłaty przypadł.

Zasadniczo zasiłek chorobowy przysługuje osobie prowadzącej działalność gospodarczą w przypadku opłacania składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Podstawowym zatem warunkiem uzyskania prawa do zasiłku chorobowego jest opłacanie składki chorobowej, która jest składką dobrowolną. Kolejnym warunkiem jest opłacanie składek w terminie określonym dla danego płatnika, czyli do 10-go lub 15-go dnia następnego miesiąca. Nieopłacenie składki w wymaganym terminie oznacza przerwanie podlegania ubezpieczeniu od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jedynie za okres, za który przysługuje zasiłek chorobowy przedsiębiorca nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenia chorobowego.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2021 roku opóźnienie w opłacie składek chorobowych powodowało brak możliwości wnioskowania o jakiekolwiek zasiłki nie tylko w danym miesiącu, którego dotyczyło opóźnienie, ale również przez dwa kolejne miesiące.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Składka po terminie już nie wyklucza z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Od 1 stycznia 2022 r. uchylone zostały przepisy, na podstawie których dobrowolne ubezpieczenia, w tym chorobowe, ustają z mocy ustawy na skutek nieterminowego opłacenia składek. Zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1621). Od tego dnia, jeżeli przedsiębiorca opłaci składki po terminie lub terminowo, lecz w zaniżonej wysokości, nie zostanie wykluczony przez organ rentowy z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Według nowych przepisów prawo do zasiłku przysługuje, jeśli w dniu powstania uprawnienia do tego świadczenia nie będzie się miało zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne albo zadłużenie nie przekracza 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2022 roku – 30,10 zł). Gdy zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 1% minimalnego wynagrodzenia zostanie spłacone w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia, wówczas ZUS wypłaci świadczenie od tego właśnie dnia. Natomiast gdy zadłużenie zostanie uregulowane po 6 miesiącach, świadczenie będzie przysługiwało od dnia spłaty całości zadłużenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Niezdolność do pracy z powodu choroby w okresie podlegania ubezpieczeniu

Podsumowując: podstawowym warunkiem uzyskania prawa do zasiłku chorobowego jest powstanie niezdolności do pracy z powodu choroby w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Na zasiłek nie może zatem liczyć osoba, której niezdolność do pracy powstała przed dniem objęcia ubezpieczeniem chorobowym.

To tyle tytułem zasad ogólnych, natomiast w przypadku udzielenia bardziej szczegółowych wyjaśnień, a przede wszystkim wskazania podstawy prawnej, na jaką powołał się ZUS przy odmowie wypłaty zasiłku, porada mogłaby by być bardziej pomocna.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek Pani Katarzyny: Pani Katarzyna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i regularnie opłaca składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jednak na kilka dni przed planowanym urlopem chorobowym zapomniała opłacić składkę na czas. Kiedy zachorowała i złożyła wniosek o zasiłek chorobowy, ZUS odmówił jego wypłaty, ponieważ jej L4 rozpoczęło się w dniu, gdy nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Przerwa była na tyle krótka, że nie miała obowiązku ponownego przechodzenia przez okres wyczekiwania, ale zasiłek nie został przyznany ze względu na brak ubezpieczenia w momencie zachorowania.

 

Przypadek Pana Andrzeja: Pan Andrzej, przedsiębiorca, miał w trakcie roku krótką przerwę w opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe, z powodu trudności finansowych. Po kilku tygodniach od wznowienia płatności zachorował i musiał przejść na zwolnienie lekarskie. ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego, argumentując, że jego przerwa w ubezpieczeniu wpłynęła na brak ciągłości ochrony. Choć Pan Andrzej był przekonany, że po opłaceniu zaległości wszystko wróci do normy, zasiłek nie został mu przyznany.

 

Przypadek Pani Anny: Pani Anna, właścicielka małej firmy, miała dwa kolejne zwolnienia lekarskie, jedno po drugim. Między nimi miała kilkudniową przerwę, podczas której przestała opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe. Gdy złożyła wniosek o zasiłek, ZUS odmówił wypłaty za cały okres L4, uzasadniając to tym, że brak ciągłości ubezpieczenia spowodował, że nie miała prawa do zasiłku chorobowego ani za pierwsze, ani za drugie zwolnienie. Pomimo tego, że przerwa była krótka, utrata ciągłości w ubezpieczeniu pozbawiła ją prawa do świadczeń.

Podsumowanie

 

Aby uzyskać prawo do zasiłku chorobowego, kluczowe jest, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą miała ciągłość w opłacaniu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Nawet krótkotrwała przerwa w ubezpieczeniu, jak pokazują przykłady, może skutkować odmową wypłaty zasiłku przez ZUS, co podkreśla znaczenie regularnych wpłat składek.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu pisma do ZUS lub porady prawnej online? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci skutecznie dochodzić swoich praw! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »