Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Za 2 miesiące kończę 61 lat i chcę przejść na zasiłek przedemerytalny. Mam ponad 35-letni staż pracy. Prowadzę z żoną sklep (działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej), a oprócz tego jestem zatrudniony na umowę o pracę i tam są opłacane moje składki ZUS. Z pracy dostanę wypowiedzenie ze względów ekonomicznych – likwidacja stanowiska pracy, chcę się również wycofać z działalności gospodarczej (do spółki na moje miejsce wejdzie zięć). Czy nie będzie żadnych przeszkód, aby pójść na zasiłek dla bezrobotnych, a następnie przedemerytalny i kiedy to może nastąpić?
Dla uzyskanie świadczenia przedemerytalnego na zasadach obowiązujących od 1 sierpnia 2004 r. osoba zainteresowana winna w pierwszej kolejności zarejestrować się we właściwym – ze względu na miejsce zamieszkania – powiatowym urzędzie pracy. Po uzyskaniu decyzji przyznającej status bezrobotnego i zasiłek dla bezrobotnych oraz po upływie 6 miesięcy pobierania takiego zasiłku (ewentualnie uzupełnionego okresami podlegającymi wliczeniu do okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych), może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych; Dz. U. 2004 r. Nr 120 poz. 1252)
Wniosek taki powinien zostać złożony w Oddziale ZUS właściwym dla zainteresowanego według jego miejsca zamieszkania, rozumianego jako miejsce ostatniego zameldowania na pobyt stały. Wraz z wnioskiem zainteresowany powinien przedłożyć dokumenty wymagane dla udowodnienia prawa do świadczenia przedemerytalnego oraz do ustalenia prawa i wysokości emerytury.
Dla ustalenia prawa do świadczenia przedemerytalnego niezbędne jest przedłożenie dokumentu potwierdzającego fakt rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego i podstawę prawną jego rozwiązania, tj. świadectwa pracy, a w razie gdy w świadectwie pracy brak wskazania takiej podstawy prawnej – innego dokumentu, który wskazywałby na przyczynę rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego. Osoba, która ubiega się o świadczenie przedemerytalne w związku z ogłoszeniem upadłości jej własnej działalności gospodarczej winna przedłożyć dokument stwierdzający ten fakt, tj. odpis postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości.
W każdym przypadku wymagane jest przedłożenie dokumentów wydanych przez powiatowy urząd pracy, a mianowicie:
W przypadku byłego rencisty konieczne jest nadto przedłożenie zaświadczenia powiatowego urzędu pracy o dacie zarejestrowania w tym urzędzie.
Jak widać prawo do świadczenia przedemerytalnego zostało uzależnione od szeregu warunków, m.in. osiągnięcia określonego wieku, posiadania wymaganego stażu zawodowego, okresu zatrudnienia u ostatniego pracodawcy lub okresu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, czy też okresu pobierania renty, jak również od sposobu zakończenia: zatrudnienia lub działalności gospodarczej, czy też przyczyny utraty prawa do renty. Szczegółowe kryteria określono w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. 2004 r. Nr 120 poz.1252) odrębnie dla poszczególnych kategorii osób – pracowników, osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, rencistów. Niektóre z wymagań są tożsame dla wszystkich – na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych do wymagań takich zalicza się:
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje również na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z powodu przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2004 r. Nr 99 poz. 1001), w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat – kobieta oraz 60 lat mężczyzna, jeżeli posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat – kobieta, a 35 lat – mężczyzna.
W tym wypadku przyczyny dotyczące zakładu pracy to:
Proponuję więc, aby rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło choćby dzień po zakończeniu działalności gospodarczej.
Łatwiej będzie Panu uzyskać świadczenie, z tego powodu że działalność musi być zakończona poprzez likwidację, nie zwykłe wyrejestrowanie. Jeśli zaś ostatnim tytułem będzie umowa o pracę, sprawa będzie prostsza.
Tak więc wypowiedzenie umowy powinno nastąpić tak, aby w dniu rozwiązania stosunku pracy miał Pan spełnione kryteria ustawowe.
Tak aby zarejestrować się w UP w ciągu 7 dni i otrzymać zasiłek przedemerytalny po 6 miesiącach pobierania zasiłku.
Zobacz również: Niemiecka renta po powrocie do polski
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika