Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zameldowanie i zamieszkanie w Niemczech a polska emerytura

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mam podwójne obywatelstwo. Od 34 lat mieszkam w Niemczech, pracuję i odprowadzam składki emerytalne do niemieckiego systemu rentowego DRV. 10 lat temu na polecenie DRV wymeldowałam się z mieszkania w Polsce. Teraz muszę się znowu zameldować. Według polskiego (ale nie niemieckiego) prawa emerytalnego niebawem osiągnę wiek emerytalny. Dowiedziałam się, że wniosek o emeryturę powinnam w takim wypadku złożyć w Polsce, bez konieczności oczekiwania na osiągniecie wieku emerytalnego w Niemczech. To oczywiste, że wysokość emerytury będzie niższa niż niemiecka renta za kilka dobrych lat. Czy zameldowanie w Niemczech w dalszym ciągu nie koliduje w uzyskaniu emerytury w Polsce za czas pracy w Niemczech (i w Polsce)? Na co powinnam zwrócić uwagę, składając wniosek o emeryturę na terenie Polski, żeby czegoś nie przeoczyć? Wiem tylko tyle, że nie mogę być nigdzie zatrudniona w momencie składania wniosku. Jak i gdzie taki wniosek złożyć? Gdzie znajdę wniosek o emeryturę? Czy podjęcie pracy w Niemczech, po ewentualnym uzyskaniu emerytury w Polsce, wpłynęłoby na sukcesywne podnoszenie emerytury? Biorę pod uwagę to, że ponownie odprowadzałabym składki w Niemczech. Czy otrzymanie polskiej emerytury za czas pracy w Niemczech może prowadzić do zmniejszenia wysokości tej emerytury w porównaniu z tą obliczoną w Niemczech?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zameldowanie i zamieszkanie w Niemczech a polska emerytura

Zameldowanie w Niemczech a polska emerytura

Miejsce Pani zamieszkania nie ma nic wspólnego z nabyciem prawa do emerytury w Polsce. Może Pani mieszkać w dowolnym miejscu na świecie. Wniosek w Pani przypadku składa Pani do niemieckiego urzędu, on przesyła wniosek do Polski. Wniosek składa Pani do Deutsche Rentenversicherung.

Złożenie wniosku o emeryturę

Musi Pani mieć zaświadczenie o zakończeniu zatrudnienia w Niemczech, udokumentować okresy pracy w Polsce, załączyć stosowne dokumenty potwierdzające okresy pracy i dochody.

Artykuł 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUSPrawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS „Prawo do świadczeń powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa”. Natomiast w myśl art. 129 ust. 1 tej ustawyŚwiadczenia wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Gdzie złożyć wniosek o emeryturę?

Wniosek składa Pani w Niemczech do Deutsche Rentenversicherung. Jeśli chce Pani go złożyć w Polsce, to w ZUS-ie wg miejsca zameldowania, a jeśli nie ma Pani meldunku ani miejsca zamieszkania w Polsce, to właściwy jest oddział ZUS w Opolu (Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych, ul. Wrocławska 24, 45-701 Opole).

Emerytura a podjęcie zatrudnienia

Jeśli ma Pani skończone 60 lat, to ponowne podjęcie zatrudnienia nie ma wpływu na prawo do emerytury w Polsce. Na dzień składania wniosku i spełnienia wszystkich warunków – czyli wieku – musi mieć Pani rozwiązany stosunek pracy, potem może go Pani podjąć na nowo. Bez ograniczeń.

ZUS w Polsce nie uwzględni Pani okresów pracy w Niemczech. Pani emerytura ZUS z Polski nie będzie zmniejszona, jeśli podejmie Pani pracę w Niemczech po nabyciu prawa do emerytury, o ile ma Pani skończone 60 lat. O możliwości zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczeń mówi ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z ustawą dzieje się tak, gdy świadczeniobiorca osiąga przychody wpływające na uprawnienia emerytalno-rentowe powyżej określonej kwoty progowej. „Kwota progowa” jest ustalana przez ZUS na podstawie informacji od Głównego Urzędu Statystycznego na temat wysokości średniego wynagrodzenia brutto. Limity nie mają zastosowania do osób, które ukończyły wiek emerytalny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Jan, emigrant od 20 lat w Belgii

Pan Jan, po dwudziestu latach pracy w Belgii, zdecydował się na powrót do Polski na emeryturę. W Belgii odprowadzał składki do tamtejszego systemu emerytalnego, a teraz, zgodnie z polskimi przepisami, chciał ubiegać się o polską emeryturę za okres pracy za granicą. Zanim złożył wniosek, upewnił się, że ma wszystkie niezbędne dokumenty, w tym zaświadczenie o zakończeniu zatrudnienia oraz dokumentację okresów pracy w Belgii. Złożył wniosek do ZUS przez oddział w Opolu, gdyż nie miał meldunku w Polsce. Zdziwił się, kiedy dowiedział się, że jego praca za granicą nie wpłynie negatywnie na wysokość polskiej emerytury.

 

Pani Ewa, kontynuująca pracę w Niemczech po uzyskaniu polskiej emerytury

Pani Ewa, po osiągnięciu wieku emerytalnego w Polsce, zdecydowała się na dalszą pracę w Niemczech. Złożyła wniosek o emeryturę w Polsce, a następnie kontynuowała zatrudnienie za granicą. Początkowo obawiała się, że jej decyzja może wpłynąć na wysokość lub zawieszenie polskiej emerytury. Jednak po konsultacji z doradcą emerytalnym dowiedziała się, że ponieważ ukończyła 60 lat, podjęcie pracy nie wpłynie na jej prawo do emerytury w Polsce, ani nie spowoduje jej zawieszenia czy zmniejszenia.

Podsumowanie

Zameldowanie za granicą nie wpływa na możliwość ubiegania się o polską emeryturę za pracę wykonaną poza granicami Polski. Ważne jest, aby zgromadzić i przedstawić odpowiednie dokumenty, w tym zaświadczenie o zakończeniu zatrudnienia i dokumentację okresów pracy za granicą. Podjęcie pracy po uzyskaniu polskiej emerytury nie wpływa negatywnie na jej wysokość dla osób, które ukończyły 60 lat, co zapewnia stabilność finansową i bezpieczeństwo prawne emerytom decydującym się na powrót lub kontynuację pracy za granicą.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w uzyskaniu emerytury za pracę za granicą? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania pism. Nasi eksperci pomogą Ci przebrnąć przez formalności, zapewniając spokój umysłu i pewność, że Twoje prawo do emerytury jest w pełni zabezpieczone. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 111

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl