Autor: Monika Jakubas
Od listopada 2022 roku do kwietnia 2023 roku byłam na L4 (zasiłek chorobowy), wykorzystałam go maksymalnie, tj. 182 dni. Później złożyłam wniosek do ZUS-u o zasiłek rehabilitacyjny i otrzymałam go na 11 miesięcy. Za 3 tygodnie kończy mi się zasiłek. Jestem w 4 miesiącu ciąży i mam wskazania do zwolnienia lekarskiego z tego powodu. Czy po skończeniu zasiłku rehabilitacyjnego mogę od razu wręczyć pracodawcy L4? Czy mogę również od razu pójść na urlop wypoczynkowy (mam niewykorzystany)? Wcześniejsze zwolnienie i zasiłek rehabilitacyjny był z powodu innej choroby. Co mam w takim przypadku zrobić? Czy mogę zostać zwolniona z pracy? Czy mogę przedłużyć zasiłek rehabilitacyjny ze względu na ciążę? Czy z powodu ciąży obecny zasiłek powinien wynosić 100%?
Zgodnie z art. 177 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z ich winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Zgodnie z art. 53 K.p.:
„§ 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową”.
Co do zasady zatem okres pobierania zasiłku wynosi do 182 dni, a w przypadku gruźlicy lub niezdolności do pracy w trakcie ciąży – do 270 dni (art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w obecnym brzmieniu do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Ochrona przed zwolnieniem na podstawie art. 53 K.p. przysługuje zatem tylko przez 182 dni + pierwsze 3 miesiące zasiłku rehabilitacyjnego. W tym momencie zatem pracodawca, nie mając wiedzy o Pani ciąży, miałby możliwość rozwiązania z Panią stosunku pracy (będąc w ciąży, jest już Pani chroniona, ale pracodawca musi o tym wiedzieć, bo potem trzeba by było to „odkręcać”). W Pani przypadku, skoro tego nie zrobił, nie ma najwyraźniej takiej woli.
Niestety ZUS, ustalając prawo do zasiłku rehabilitacyjnego na okres dłuższy niż 3 miesiące, nie informuje pracowników o treści powyższego artykułu.
Do okresu zasiłkowego, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, natomiast nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.
W przypadku, gdy ponowne zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy wystąpi w trakcie ciąży, wystarczy 1 dzień powrotu do pracy. Zgodnie z art. 185 § 1 Kodeksu pracy „stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim”. Zasiłek rehabilitacyjny w czasie ciąży przysługuje w wysokości 100%. Musi Pani w celu jego podwyższenia złożyć odpowiedni wniosek aktualizacyjny w sprawie zasiłku wraz z zaświadczeniem lekarskim o byciu w ciąży.
W Pani sytuacji, aby było jak najlepiej:
Odnośnie do dodatkowych pytań – zasiłek rehabilitacyjny w czasie ciąży przysługuje w wysokości 100%. Musi Pani w celu jego podwyższenia złożyć odpowiedni wniosek aktualizacyjny wraz z zaświadczeniem lekarskim. Zasiłek rehabilitacyjny, na którym Pani obecnie przebywa, związany jest ze zwolnieniem chorobowym poprzednim i jego okres jest ograniczony (nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy).
Ochrona pracownicy w ciąży
Anna jest zatrudniona w firmie XYZ i w trakcie urlopu macierzyńskiego dowiedziała się, że jest w ciąży. Pracodawca nie wiedział o tym, dlatego planował zwolnić Annę z powodu restrukturyzacji. Gdy Anna wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim, niezwłocznie poinformowała pracodawcę o swojej ciąży i przedłożyła odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Zgodnie z przepisami pracodawca nie może teraz rozwiązać z Anną stosunku pracy, a Anna ma prawo do dalszego zwolnienia lekarskiego ze 100% zasiłkiem chorobowym do czasu porodu.
Pracownik na zwolnieniu chorobowym w trakcie ciąży
Magda pracuje w firmie ABC i od 4 miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu przewlekłej choroby. Dowiedziała się, że jest w ciąży, dlatego wróciła do pracy na jeden dzień, aby spełnić wymaganie dotyczące przerwy pomiędzy niezdolnościami do pracy. Po powrocie poinformowała pracodawcę o ciąży i przedłożyła zaświadczenie lekarskie. Dzięki temu, gdy ponownie przeszła na zwolnienie lekarskie, była chroniona przed wypowiedzeniem umowy o pracę, a jej zasiłek chorobowy został zwiększony do 100% wynagrodzenia.
Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży
Marta pracuje w firmie XYZ i przebywa na zasiłku rehabilitacyjnym z powodu kontuzji. Po kilku miesiącach pobierania zasiłku Marta dowiedziała, że jest w ciąży. Złożyła więc odpowiedni wniosek aktualizacyjny w sprawie zasiłku rehabilitacyjnego, dołączając zaświadczenie lekarskie o ciąży. Dzięki temu Marta uzyskała zasiłek rehabilitacyjny w wysokości 100% wynagrodzenia i została zabezpieczona przed ewentualnym wypowiedzeniem umowy o pracę do końca urlopu macierzyńskiego.
W czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego pracodawca nie może zwolnić pracownicy bez ważnych przyczyn i zgody związku zawodowego. Ochrona trwa do końca urlopu macierzyńskiego. Jeśli pracownik jest niezdolny do pracy dłużej niż 182 dni, pracodawca może rozwiązać umowę, ale ciąża przedłuża ten okres. W ciąży zasiłek rehabilitacyjny wynosi 100% wynagrodzenia po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego.
Jesteś w ciąży i potrzebujesz pomocy prawnej? Masz pytania dotyczące urlopu macierzyńskiego lub zasiłków? Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online, aby uzyskać wsparcie w tych kwestiach. Nie czekaj – skontaktuj się z nami już teraz!
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika