Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Korzystam z „ulgi na start” w ZUS dla nowych przedsiębiorców. Pracuję na b2b dla pewnej firmy, ale były pracodawca zwrócił się do mnie z propozycją współpracy. Zależy mu, abym w trybie zdalnym przeszkolił pracownika z czynności, które ja w tej firmie wykonywałem. Byłem administratorem IT i swoją pracę wykonywałem na maszynach pracodawcy lub jego klientów. Nikogo jak dotąd nie przeszkalałem. Teraz miałbym nowemu pracownikowi wytłumaczyć, jak ma wykonywać swoją pracę. Gdybym się tego podjął, czy stracę ulgę mały ZUS? Miałaby to być jednorazowa usługa w wymiarze maks. 30 godz., która odbywałaby się w całości zdalnie.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r., poz. 221) – Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
Z ulgi skorzystają zatem osoby, które nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym byli zatrudnieni na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.
Warto posiłkować się orzecznictwem, aby dokładniej przeanalizować temat:
Łatwiej jest w przypadku zawodów zaufania publicznego, jakim są radcowie prawni, czy adwokaci. Co do zasady bowiem czynności podejmowane przez aplikanta radcowskiego (adwokackiego) są węższe niż uprawnienia radcy prawnego (adwokata) np. aplikant radcowski może podpisywać pisma jedynie z upoważnienia radcy prawnego. Natomiast radca prawny podpisuje pisma, gdyż dysponuje pełnomocnictwem od określonego klienta. Zatem w takich przypadkach zarówno orzecznictwo, jak i interpretacje indywidualne były korzystne dla przedsiębiorców. Tytułem:
W opisanym przez Pana stanie faktycznym warto wykonać następujące czynności:
Aby zredagować zakres czynności w ramach umowy w sposób właściwy, należy go przygotowywać analizując zakres Pana obowiązków jako pracownika i sporządzić go w taki sposób, aby czynności w ramach umowy o współpracę nie powtarzały się z zakresem obowiązków ani też nie stanowiły ich synonimów. Jeżeli w zakresie obowiązków jako pracownik nie miał Pan wpisanego obowiązku prowadzenia szkoleń z danej tematyki, to w ramach umowy o współpracę można wpisać taki rodzaj czynności. Ważne jest, aby te usługi szkoleniowe były zgodne z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą w ramach PKD i nie odnosiły się wprost do czynności podejmowanych przez Pana jako pracownika.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika