Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy

Autor: Wioletta Dyl

Mam pytanie dotyczące terminu zgłoszeń do ubezpieczeń osoby na zleceniu doraźnym. Data zgłoszenia to miesiąc zakończenia zlecenia, wypłaty i wystawienia rachunku za wykonaną usługę. Czy grożą nam jakieś konsekwencje za to, że dopiero po opłaceniu usługi dokonujemy zgłoszenia? W naszej firmie jest dużo takich zleceń i dla nas ta forma jest wygodniejsza.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy

Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego osoby wykonującej umowę-zlecenie

Zgodnie z treścią art. 36, ust. 1-10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585) – każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Trzeba pamiętać, że zasadniczo osoba wykonująca umowę-zlecenie podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie w każdym jednak przypadku ubezpieczenia emerytalno-rentowe są dla zleceniobiorcy obowiązkowe.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy ubezpieczenia emerytalno-rentowe są dla zleceniobiorcy obowiązkowe?

Nie będzie nimi obligatoryjnie objęty, jeśli przykładowo w innej firmie jest zatrudniony na etacie (niezależnie od wymiaru czasu pracy) z wynagrodzeniem równym lub wyższym niż minimalna płaca.

Ubezpieczenia emerytalno-rentowe nie będą też obowiązkowe ze zlecenia, jeśli zleceniobiorca podlega im z racji prowadzonej pozarolniczej działalności. Zatem to do zleceniodawcy należy ustalenie, w jakim zakresie zleceniobiorca podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. Zatrudniając osobę na podstawie umowy-zlecenia, zleceniodawca (jako płatnik składek) powinien przekazać do ZUS dokument ubezpieczeniowy ZUS ZUA za określonego zleceniobiorcę (właściwy kod ubezpieczenia to 04 11 XX). Co ważne, powinno to nastąpić w okresie 7 dni kalendarzowych (nie roboczych) od daty powstania obowiązku, czyli w ciągu 7 dni od daty oznaczonej w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania. Natomiast za koniec tego terminu uważa się upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni. Po zakończeniu wykonywania pracy w ramach umowy-zlecenia zleceniodawca, w terminie 7 dni od daty wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń zobowiązany jest wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń w ZUS. Dokonuje tego na formularzu ZUS ZWUA (art. 13 pkt 2 ustawy systemowej).

Zobacz również: Umowa zlecenie u tego samego pracodawcy jakie składki

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zgłoszenie pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po terminie

Za zgłoszenie pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po terminie (siedem dni) ustawodawca nie przewidział pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osoby zobowiązanej ustawowo do dokonania zgłoszenia. Przewidziana została natomiast kara grzywny. I tak, za niedokonanie zgłoszenia w ustawowym terminie 7 dni w art. 98 § 1 pkt 2 ww. ustawy ustawodawca przewidział karę grzywny w wysokości do 5000 zł. Również przepisy ustawy zdrowotnej przewidują sankcję w postaci grzywny nakładanej na pracodawcę za niezgłoszenie pracownika w terminie do ubezpieczenia zdrowotnego (czyli niezrobienie tego w ciągu 7 dni) lub nieterminowe jego wyrejestrowanie (również w ciągu 7 dni).

Nie znam, co prawda przypadku nałożenia tej kary, ale nie jest powiedziane, że nie zostanie ona nałożona, skoro przepisy ją przewiduję. Zatem rekomendowałabym sporządzić korektę deklaracji i zgłosić zleceniobiorców do ubezpieczenia z prawidłową datą i w miarę możliwości opłacić zaległe składki. Ewentualna kontrola ujawni wtedy co najwyżej, że dokonano rejestracji zleceniobiorców po terminie, ale lepszy zły protokół niż niezgłoszenie zgodnie ze stanem faktycznym.

Zobacz również: Wniosek o A1 dla pracownika

Przykłady

 

Przedsiębiorca z branży IT

Przedsiębiorca zlecił projekt informatyczny freelancerowi, który zakończył pracę pod koniec miesiąca. Zleceniodawca, skupiony na wielu innych projektach i zobowiązaniach, opłacił fakturę i zgłosił zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych dopiero po 10 dniach od daty zakończenia zlecenia. Pomimo braku bezpośrednich konsekwencji finansowych w tym przypadku, zleceniodawca zdał sobie sprawę z ryzyka i postanowił wdrożyć procedurę przypominającą o terminach, aby uniknąć potencjalnych kar w przyszłości.

 

Mała firma cateringowa

Właściciel małej firmy cateringowej regularnie korzystał z usług kilku zleceniobiorców. Pewnego razu, po bardzo intensywnym sezonie, opóźnił zgłoszenie jednego z pracowników o 15 dni. W rezultacie, podczas rutynowej kontroli ZUS, firma została ukarana grzywną za niezgłoszenie zleceniobiorcy w ustawowym terminie. Ten incydent skłonił właściciela do zrewidowania wewnętrznych procedur i zapewnienia, że wszystkie zgłoszenia są dokonywane na czas.

 

Agencja marketingowa

W agencji marketingowej doszło do sytuacji, gdzie zleceniobiorca został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych na dzień przed faktycznym rozpoczęciem pracy nad projektem. Chociaż zgłoszenie przedwcześnie nie wiązało się z bezpośrednimi negatywnymi konsekwencjami dla firmy, menedżer projektu zdał sobie sprawę z potencjalnych komplikacji, gdyby zleceniobiorca doznał wypadku przed oficjalnym rozpoczęciem pracy. To doświadczenie podkreśliło znaczenie dokładności w administracji umów i zgłoszeń do ZUS.

Podsumowanie

 

Termin zgłoszenia zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych jest kluczowym elementem zarządzania umowami-zleceniami, a jego nieprzestrzeganie może prowadzić do nałożenia grzywny na zleceniodawcę. Przykłady z życia wzięte ilustrują, że terminowe zgłaszanie nie tylko chroni przed potencjalnymi sankcjami, ale również podkreśla znaczenie odpowiednich procedur wewnętrznych, które zapewniają zgodność z przepisami prawa. To uświadamia konieczność dokładnej organizacji i monitorowania terminów w kontekście umów-zleceń.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie zgłaszania zleceniobiorców do ubezpieczeń społecznych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania niezbędnych pism. Zapewniamy szybką i skuteczną pomoc, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
2. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887


Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl