Świadczenie rehabilitacyjne nie dla emeryta

Autor: Marta Handzlik

Jestem na emeryturze i dodatkowo pracuję na umowę o pracę. Niestety zachorowałam i aktualnie przebywam na chorobowym. Czy jeśli po wyczerpaniu zasiłku (182 dni) nadal będę niezdolna do pracy to mogę złożyć wniosek o przedłużenie wypłaty chorobowego (świadczenia rehabilitacyjnego), jeżeli lekarz leczący mnie rokuje mój powrót do zdrowia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Świadczenie rehabilitacyjne nie dla emeryta

Niezdolność do pracy po upływie okresu wypłaty zasiłku chorobowego

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zasadą jest, że pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy przez okres 182 dni trwania niezdolności do pracy przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy. W przypadku, kiedy niezdolność do pracy została spowodowana przez gruźlicę, wtedy okres wypłaty zasiłku chorobowego został przedłużony do 270 dni. Również w razie niezdolności do pracy powstałej w ciąży okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 270 dni.

Po upływie okresu wypłaty zasiłku chorobowego pracownikowi, który jest nadal niezdolny do pracy, a którego dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75 proc. tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100 proc. tej podstawy.

Zobacz również: Pracujący emeryt na zwolnieniu lekarskim

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy emeryt może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje, jeśli pracownik jest uprawniony do jakiegokolwiek z niżej wskazanych świadczeń:

– emerytury,

– renty z tytułu niezdolności do pracy,

– zasiłku dla bezrobotnych,

– zasiłku przedemerytalnego,

– świadczenia przedemerytalnego,

– nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,

– urlopu dla poratowania zdrowia.

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ponadto nie przysługuje w określonych okresach: urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania oraz okresu odbywania kary pozbawienia wolności.

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje w sytuacji, gdy ubezpieczony na podstawie innych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Podsumowując – z uwagi na fakt, że pobiera Pani emeryturę (ma do niej uprawnienie) nie będzie Pani przysługiwało świadczenie rehabilitacyjne po upływie 182 dni choroby, nawet jeśli po nim miałaby Pani szanse powrócić do pracy.

Zobacz również: Czy na świadczeniu rehabilitacyjnym można wyjechać za granicę?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Anna, emerytka i nauczycielka

Pani Anna od kilku lat jest na emeryturze, ale dorabia jako nauczycielka w szkole podstawowej na umowę o pracę. Niestety, uległa poważnemu złamaniu nogi, co wykluczyło ją z pracy na dłuższy czas. Po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłku chorobowego (182 dni), lekarz orzekł, że jej stan zdrowia rokuje powrót do sprawności, ale będzie wymagał dalszej rehabilitacji. Pani Anna złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, licząc na wsparcie finansowe w okresie rekonwalescencji. ZUS jednak odmówił jej przyznania świadczenia, argumentując to faktem pobierania emerytury. Mimo chęci powrotu do pracy, pani Anna musiała polegać na swoich oszczędnościach i wsparciu rodziny.

 

Pan Jan, emeryt i ochroniarz

Pan Jan, emerytowany wojskowy, dorabia jako ochroniarz w supermarkecie. W wyniku nieszczęśliwego wypadku w pracy doznał urazu kręgosłupa. Po długotrwałym leczeniu i wyczerpaniu zasiłku chorobowego, lekarz stwierdził, że pan Jan potrzebuje dalszej rehabilitacji, aby odzyskać pełną sprawność. Pan Jan, będąc przekonanym, że przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne, złożył stosowny wniosek. ZUS jednak odrzucił jego wniosek, powołując się na przepisy wykluczające emerytów z możliwości pobierania tego świadczenia. Pan Jan, mimo trudnej sytuacji finansowej, musiał zrezygnować z intensywnej rehabilitacji, co opóźniło jego powrót do pracy.

 

 Pani Maria, emerytka i księgowa

Pani Maria, po przejściu na emeryturę, kontynuowała pracę jako księgowa w niepełnym wymiarze godzin. W wyniku przewlekłej choroby, musiała udać się na zwolnienie lekarskie. Po upływie 182 dni zwolnienia, lekarz orzekł o konieczności dalszego leczenia i rehabilitacji, rokując jednak powrót do zdrowia. Pani Maria, znając możliwość ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne, złożyła wniosek do ZUS. Niestety, otrzymała decyzję odmowną, uzasadnioną pobieraniem emerytury. Pani Maria, zmuszona do rezygnacji z dodatkowej pracy, znalazła się w trudnej sytuacji materialnej, ponieważ świadczenie emerytalne nie pokrywało w pełni jej dotychczasowych wydatków.

Podsumowanie

Emeryci pracujący na umowę o pracę, pomimo opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe, nie mają prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po wyczerpaniu zasiłku chorobowego. Prawo to przysługuje jedynie osobom, które nie pobierają emerytury, renty ani innych świadczeń przedemerytalnych. Oznacza to, że w przypadku długotrwałej choroby i konieczności rehabilitacji, emeryci ci nie otrzymają dodatkowego wsparcia finansowego z ZUS, co może znacząco wpłynąć na ich sytuację materialną i proces powrotu do zdrowia.

Oferta porad prawnych

Model 2.0 Flash Experimental. Może nie działać zgodnie z oczekiwaniami.

Potrzebujesz porady prawnej w zakresie świadczeń z ZUS, emerytur, rent lub prawa pracy? Oferujemy szybkie i wygodne konsultacje prawne online z doświadczonymi prawnikami. Uzyskaj profesjonalną pomoc bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami już dziś. 

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny