Autor: Wioletta Dyl
Obecnie (od tygodnia) przebywam na zwolnieniu lekarskim ciążowym z nr 2, czyli z możliwością chodzenia. Muszę jednak dokończyć prywatne sprawy formalne, które zostały rozpoczęte jeszcze przed informacją o zajściu w ciążę, która została potwierdzona u lekarza właśnie tydzień temu. Chodzi o sprzedaż mieszkania (przez agenta nieruchomości) oraz sprawy związane z kredytem i zakupem domu, na który mamy już podpisaną umowę. Czy podczas zwolnienia ciążowego mogę wyjść do banku czy notariusza, czy narażę się na kontrolę ZUS-u i utratę zasiłku? Proszę o pomoc w tej kwestii.
Skutkiem wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem jest utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres przerwy od pracy. Jednoznacznie wynika to z określonych zapisów Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej dalej ustawą zasiłkową ( (art. 17 ust. 1 ).
Zgodnie z wyrokiem SN z 3 marca 2010 roku (sygn. akt III UK 71/09) „z art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej wynikają dwie niezależne przesłanki utraty prawa do zasiłku, czyli:
W Pani przypadku pojawienia się kodu „2” na zwolnieniu lekarz przekazuje informację, że Pani stan pozwala na chodzenie. Innymi słowy taki kod na zwolnieniu oznacza, że poruszanie się pacjenta nie będzie wpływać negatywnie na jego powrót do zdrowia. W praktyce pacjent ze zwolnieniem lekarskim ze wskazaniem 2 ma prawo wyjść na spacer czy po niewielkie zakupy żywnościowe.
Niemniej w czasie ewentualnej kontroli z ZUS-u może się zdarzyć, że nie będzie Pani w domu. W takim razie ZUS o tym zawiadomi i należy wskazać, co się wydarzyło, iż Pani była nieobecna. Ze szczególnym upodobaniem ZUS kontroluje panie prowadzące działalność gospodarczą. Przyjmuje się jednak, że osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim może podejmować zwykłe czynności dnia codziennego (np. dokonanie niezbędnych zakupów, wyjście na spacer, o ile nie ma wyraźnych przeciwwskazań ze strony lekarza).
Zatem z kodem 2 można wykonywać czynności zaspokajające podstawowe potrzeby życiowe, nie mogą być jednak sprzeczne z celem zwolnienia. W żadnym wypadku nie można wykonywać pracy. Należy więc zachować zdrowy rozsądek – przede wszystkim skupić się na powrocie do zdrowia, a nie na przykład na zakupach w galeriach czy spotkaniach ze znajomymi.
Odpowiadając wprost na Pani pytania, uważam, że może Pani podpisać umowy kredytowe czy sprzedaży mieszkania z agencją nieruchomości jako niezbędne czynności dnia codziennego.
Podpisanie umowy kredytowej w banku
Anna, będąc na zwolnieniu lekarskim z kodem "2", musiała udać się do banku, aby podpisać umowę kredytową na zakup domu. Umowa była wcześniej zaplanowana i konieczna do sfinalizowania transakcji. Anna poinformowała lekarza prowadzącego o swoich planach i upewniła się, że taka czynność nie wpłynie negatywnie na jej zdrowie. W razie kontroli ZUS wyjaśniła, że była to jednorazowa, niezbędna czynność, nie mająca związku z pracą zarobkową.
Wizyta u notariusza związana ze sprzedażą mieszkania
Katarzyna, również na zwolnieniu ciążowym z możliwością chodzenia, umówiła się na wizytę u notariusza, aby podpisać akt sprzedaży mieszkania. W związku z tym, że była to czynność formalna, niezbędna do zakończenia wcześniej rozpoczętej transakcji, a jej obecność była wymagana, Katarzyna przygotowała dokumentację potwierdzającą cel wizyty w razie ewentualnej kontroli.
Załatwienie formalności związanych z dokumentacją w urzędzie
Magda, będąca w podobnej sytuacji, musiała odebrać zaświadczenie z urzędu, które było kluczowe dla zakończenia procesu zakupu nieruchomości. Wyjście zajęło jej około godziny i było konieczne dla spraw formalnych. Magda zachowała potwierdzenie wizyty w urzędzie oraz zaświadczenie, aby w razie potrzeby wyjaśnić swoją nieobecność w domu podczas kontroli.
Podczas zwolnienia ciążowego z kodem "2" można wykonywać niezbędne czynności dnia codziennego, takie jak podpisanie umowy kredytowej, wizyta u notariusza czy załatwienie formalności w urzędzie. Ważne jest, aby czynności te nie kolidowały z celem zwolnienia, a w razie kontroli ZUS posiadać dokumentację potwierdzającą ich konieczność. Aby uniknąć problemów, warto zachować zdrowy rozsądek i skoncentrować się na zdrowiu.
Potrzebujesz pomocy prawnej lub profesjonalnie przygotowanego pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci udzielą Ci wsparcia!
1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 marca 2010 roku sygn. akt III UK 71/09
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika