Ślub za granicą i zmiana miejsca zamieszkania na L4, jakie formalności należy spełnić?

Autor: Wioletta Dyl

Obecnie jestem w ciąży na zwolnieniu lekarskim o kodzie O 26. Zatrudnienie w pracy na czas nieokreślony. Za miesiąc planuję wziąć ślub we Włoszech z obywatelem Włoch. Czy mogę zmienić miejsce zameldowania na stałe i mieszkać we Włoszech, będąc na L4, i otrzymywać wypłatę, informując o tym ZUS?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ślub za granicą i zmiana miejsca zamieszkania na L4, jakie formalności należy spełnić?

Kod na ciążowym zwolnieniu lekarskim

Jednym ze sposobów potwierdzenia stanu ciąży jest wpisanie przez wystawiającego zaświadczenie lekarskie kodu literowego „B”, oznaczającego niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży (art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Przedstawienie zaświadczenia opatrzonego tą literą uprawnia pracownicę do pobierania zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy oraz – jak wspomniano wcześniej – do wydłużonego okresu zasiłkowego (270 dni). Kobieta ciężarna ma dzięki temu prawo do korzystania również z innych przywilejów i uprawnień przysługujących w tym czasie, m.in. do ochrony przed zwolnieniem.

Jeżeli lekarz chce ciężarnej wypisać zwolnienie lekarskie, to musi napisać na nim kod choroby. Kody są wybierane z klasyfikacji kodów chorobowych ICD-10. gdzie pod literą „O” kryją się choroby, które mogą wikłać ciąże.

Istnieje też taki dość enigmatyczny kod – dokładnie O 26.

O 26 – Opieka położnicza z powodu stanów związanych głównie z ciążą.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przeprowadzka za granicę a dalsza wypłata zasiłku

A ten kod sam w sobie za wiele nie znaczy, niemniej jest szeroko stosowany i honorowany. Pani zaś problemem jest, czy zasiłek według tego kodu będzie wypłacany wobec Pani wyjazdu do Włoch. Otóż tak – będzie on nadal wypłacany. Ograniczenie w wypłacie zasiłku dotyczy sytuacji, gdy w czasie zwolnienia lekarskiego pracownik wykonuje pracę zarobkową albo wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem. Natomiast ograniczenie to nie dotyczy chorowania w innym miejscu niż dotychczasowe zamieszkanie. Pracownik może zmienić miejsce pobytu, jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich. Dotyczy to także ciężarnej pracownicy, którą lekarz uznał za czasowo niezdolną do pracy. Może się zdarzyć, że lekarz wpisuje w zaświadczeniu ZUS ZLA zagraniczny adres jako miejsce pobytu chorego, to tym samym nie widzi przeciwwskazań do tego, by pacjentka tam wyjechała.

Jak widać, obecnie obowiązujące przepisy nie regulują sytuacji, gdy o zmianie miejsca pobytu decyduje pracownica w ciąży. Niemniej dobrze byłoby powiadomić pracodawcę o nowym adresie pobytu, a przed wyjazdem dostarczyć pracodawcy kolejne zaświadczenie: o braku przeciwwskazań do zmiany miejsca pobytu podpisane przez tego samego lekarza, który wydał orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy. Po to, aby nie spotkała się Pani z nagłym żądaniem ZUS-u o stawienie się na badania kontrolne (choć to mało możliwe, ponieważ koszty przejazdu pokrywa wtedy ZUS – co jest zbyt kosztowne).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim z kodem O26 z powodu ciąży. Planowała przeprowadzkę do swojego partnera we Włoszech, jednak obawiała się, czy zmiana miejsca zamieszkania podczas L4 będzie miała wpływ na jej zasiłek chorobowy. Po skonsultowaniu się z lekarzem i poinformowaniu pracodawcy, Anna zmieniła adres zameldowania na włoski i kontynuowała pobieranie zasiłku, przestrzegając zaleceń lekarza.

 

Ewa, będąc w ciąży, korzystała ze zwolnienia lekarskiego i planowała ślub z obywatelem Włoch. Postanowiła zamieszkać z nim po ślubie we Włoszech. Po upewnieniu się, że zmiana miejsca pobytu nie wpłynie negatywnie na wypłatę zasiłku, poinformowała ZUS o nowym miejscu zamieszkania. Dzięki odpowiednim krokom formalnym nadal otrzymywała wynagrodzenie z tytułu zwolnienia lekarskiego, a ślub odbył się zgodnie z planem.

 

Magdalena, w trakcie ciąży na zwolnieniu lekarskim, zamierzała wyjechać do Włoch, aby przygotować się do ślubu. Zastanawiała się, czy zmiana kraju zamieszkania wpłynie na jej prawo do zasiłku chorobowego. Skonsultowała się z lekarzem i uzyskała zgodę na wyjazd. Zgłosiła nowy adres pobytu do ZUS, co umożliwiło jej dalsze korzystanie z zasiłku chorobowego bez przeszkód, nawet mieszkając za granicą.

Podsumowanie

Zmiana miejsca zamieszkania za granicę, nawet podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, jest możliwa pod warunkiem, że poinformuje się o tym pracodawcę i ZUS oraz uzyska zgodę lekarza na wyjazd. Pracownica w ciąży nadal ma prawo do pobierania zasiłku chorobowego, o ile przestrzega zaleceń lekarskich i nie wykonuje pracy zarobkowej. Ważne jest jednak, aby dopełnić wszelkich formalności przed wyjazdem, aby uniknąć problemów z wypłatą świadczeń.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism prawnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów, szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać rzetelną pomoc prawną na każdym etapie sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny