Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Renta rodzinna po ojcu kombatancie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mam 50 lat i jestem na rencie z powodu częściowej niezdolności do pracy. Pomimo znacznego pogorszenia stanu zdrowia (potwierdzonego przez 4 lekarzy) odrzucono wniosek i pozostaję na tym samym świadczeniu. Niedawno zmarł mój tata, który był kombatantem. Jego emerytura wraz z dodatkami wynosiła ponad 4 tys zł. Mieszkałam z nim całe życie i się nim opiekowałam. Wykupiliśmy z mężem mieszkanie za pożyczkę z banku, a tata uwzględnił mnie w testamencie. Czy mogę ubiegać się o rentę rodzinną po ojcu kombatancie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Renta rodzinna po ojcu kombatancie

Przyznanie renty po kombatancie

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
  • Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  • Rozporządzenie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe.

Po kombatancie może zostać przyznana renta rodzinna w wysokości 70% świadczenia osoby zmarłej dla jednej osoby uprawnionej na podstawie art. 12 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 400 ze zm.) w związku z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (j.t.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 648 ze zm.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prawo do renty po kombatancie

„Do renty mają prawo dzieci zmarłego:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia (jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów);

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2” (art. 68 ww. ustawy).

Aby otrzymać rentę rodzinną po ojcu, musiałaby Pani mieć stwierdzoną całkowitą niezdolność do pracy powstałą w okresie do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole. Orzeczenie o niepełnosprawności nie jest tożsame z całkowitą niezdolnością do pracy. Musiałaby Pani obecnie złożyć wniosek do ZUS-u o rentę i ustalenie całkowitej niezdolności do pracy w okresie pobierania nauki.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Maria, córka kombatanta Pani Maria, mająca 52 lata, od wielu lat opiekuje się niepełnosprawnym ojcem-kombatantem. Po jego śmierci, jako osoba posiadająca orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, złożyła wniosek o rentę rodzinną. Pomimo pierwotnej odmowy, Pani Maria po odwołaniu do sądu uzyskała prawo do świadczenia w wysokości 70% emerytury swojego ojca.

 

Pan Adam, wnuk kombatanta Pan Adam, 24-letni student medycyny, mieszkał z dziadkiem-kombatantem do jego śmierci. Kontynuując naukę na ostatnim roku studiów, złożył wniosek o rentę rodzinną. Dziadek przekazał mu wsparcie finansowe, dlatego Pan Adam skorzystał z prawa do renty przedłużonego do zakończenia studiów.

 

Pani Zofia, żona kombatanta Pani Zofia, wdowa po kombatancie, złożyła wniosek o rentę rodzinną. Choć miała już własną emeryturę, przysługiwało jej prawo do 85% renty męża, ponieważ po jego śmierci straciła jedyne źródło dodatkowego wsparcia. Dzięki temu mogła nadal opłacać bieżące koszty utrzymania.

Podsumowanie

Renta rodzinna po kombatancie przysługuje najbliższym członkom rodziny, takim jak dzieci, wnuki czy małżonek, którzy spełniają określone warunki prawne, w tym niezdolność do pracy lub kontynuowanie nauki. Świadczenie to stanowi wsparcie finansowe po śmierci osoby uprawnionej, często pozwalając na zachowanie stabilności finansowej rodziny. Warto złożyć odpowiedni wniosek i w razie potrzeby skorzystać z możliwości odwołania, jeśli wniosek zostanie odrzucony.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism prawnych, aby ułatwić Ci skuteczne dochodzenie swoich praw w sprawach dotyczących renty rodzinnej po kombatancie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i rzetelne wsparcie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin - Dz.U. 1994 nr 10 poz. 36

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl