Autor: Marta Handzlik
W bieżącym roku akademickim powtarzam 5 rok studiów. W styczniu ukończyłam 25 lat. Zgodnie z przepisami skoro jestem na ostatnim roku studiów w momencie ukończenia 25 lat, renta przysługuje mi do końca roku akademickiego. Tymczasem otrzymałam pismo o wstrzymaniu wypłaty renty w związku z tym, że ukończyłam 25 lat, a ostatni rok studiów, który realizuję jest rokiem powtarzanym (tak motywuje to pani w ZUS-ie, która tę decyzję wydała). Chcę napisać odwołanie, ponieważ uważam, że jest to niesprawiedliwie. Czy moje stanowisko jest zasadne w tej sprawie i co powinnam napisać w odwołaniu?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że warunki zachowania prawa do renty rodzinnej do ukończenia ostatniego roku studiów przez uprawnionego kształcącego się nadal po ukończeniu 25. roku życia określone są w art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stanowi on, że prawo do renty rodzinnej przedłuża się, jeżeli dziecko osiągnęło 25. rok życia, będąc na ostatnim roku studiów, do zakończenia tego roku studiów.
Zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS jedynym warunkiem przedłużenia prawa do renty rodzinnej jest kontynuowanie nauki na ostatnim roku studiów ponad ograniczenie wiekowe (25 lat), obiektywne, niezależne od systematyczności nauki, jej pozytywnych rezultatów, czy ewentualnego powtarzania semestrów.
Sąd Najwyższy – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w wyroku z dnia 6 kwietnia 2006 r. (sygn. akt. II UK 174/2005) stwierdził: „Na podstawie art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) prawo do pobierania renty rodzinnej ulega przedłużeniu do zakończenia ostatniego roku akademickiego, na którym uprawniony ukończył 25. rok życia, bez względu na to, czy rok ten powtarza, czy odbywa na nim studia po raz pierwszy”.
Zobacz również: Renta rodzinna czy można pracować?
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sądu Najwyższego możemy przeczytać: „Zgodnie bowiem z art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej możliwość przedłużenia okresu wypłaty renty rodzinnej powyżej 25. roku życia istnieje tylko do zakończenia tego roku studiów, na którym uprawniony ukończył wiek 25 lat. Rozróżnienie przyczyn wydłużenia czasu studiowania prowadziłoby zresztą w praktyce do niedopuszczalnej w odniesieniu do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oceny zasadności przyznania świadczeń. W efekcie organ rentowy przyznawałby lub odmawiał wypłaty renty rodzinnej w zależności od rodzaju przyczyn przedłużenia okresu studiów”.
W innym wyroku, z dnia 11 kwietnia 1996 r. (sygn. akt. II UR 4/96), Sąd Najwyższy wskazał, że z przepisów regulujących prawo do renty rodzinnej dla dzieci wynika, iż zasadniczym celem tego świadczenia jest dostarczanie im środków utrzymania w czasie, gdy w związku z kształceniem nie wykonują pracy dającej źródło utrzymania. Ten cel zwykle zostaje osiągnięty przed ukończeniem 25. roku życia i zasadą jest ustanie wówczas prawa do renty rodzinnej, chociażby uprawniony nie osiągnął jeszcze zasadniczego celu kształcenia. Jedyny wyjątek dotyczy nauki w szkole wyższej, uwzględniony w art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który dopuszcza przedłużenie wypłaty renty rodzinnej wówczas, gdy uprawniony osiągnął tę granicę wieku, będąc na ostatnim roku studiów.
W odwołaniu warto więc, aby Pani opisała cały stan faktyczny i powołała się na przedstawione w niniejszej odpowiedzi orzeczenie Sądu Najwyższego, które wprost wskazuje, że powtarzanie roku na studiach nie ma dla sprawy żadnego znaczenia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika