Preferencyjny ZUS a świadczenie usług dla byłego pracodawcy

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Lekarz rok temu rozwiązał umowę o pracę z jego dotychczasowym pracodawcą. W marcu 2022 roku założył działalność gospodarczą. Był zgłoszony do ZUS-u z kodem 054000 (ulga na start), po pełnych 6 miesiącach był zarejestrowany do ZUS-u z kodem 057000 (preferencyjne składki). Jakiś czas temu zaczął świadczyć usługi dla swojego byłego pracodawcy (takie same jak świadczył na umowie o pracę). Usługi wykonywał i wykonuje jeszcze dla 2 innych kontrahentów. Czy może dalej korzystać z preferencyjnego ZUS-u? Cały czas do chwili obecnej jest zgłoszony do preferencyjnych składek na kodzie 057000.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Preferencyjny ZUS a świadczenie usług dla byłego pracodawcy

Prawo do preferencyjnego ZUS-u

Obawiam się, że lekarz stracił prawo do preferencyjnego ZUS-u. Przez 24 miesiące kalendarzowe przedsiębiorca jest uprawniony do opłacania tzw. małego ZUS-u, co oznacza, że składki na ubezpieczenie społeczne naliczane są od zadeklarowanej podstawy nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. 

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›


Przepis ten nie ma zastosowania do przedsiębiorców, którzy:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
    wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Niestety w poprzednim roku kalendarzowym lekarz był zatrudniony u pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Marta, księgowa, wpadła w pułapkę preferencyjnego ZUS-u. Marta zakończyła współpracę ze swoim poprzednim pracodawcą na koniec 2021 roku. Na początku 2022 roku otworzyła własne biuro rachunkowe i zarejestrowała się do ZUS-u z ulgą na start, a później na preferencyjnych warunkach. Po kilku miesiącach jej były pracodawca zaproponował jej współpracę na zasadach B2B, wykonując te same zadania, co wcześniej na umowie o pracę. Niestety, Marta nie była świadoma, że wykonywanie tych samych zadań dla byłego pracodawcy pozbawia ją prawa do korzystania z preferencyjnych składek ZUS. Po audycie ZUS-u okazało się, że musi dopłacić zaległe składki.

 

Krzysztof, grafik komputerowy, zderzył się z rzeczywistością preferencyjnego ZUS-u. Krzysztof pracował jako grafik na etacie do września 2021 roku. W styczniu 2022 roku zdecydował się na założenie własnej działalności gospodarczej, świadcząc usługi graficzne dla różnych klientów. Po upływie ulgi na start zarejestrował się na preferencyjnych warunkach ZUS. Kilka miesięcy później, jego poprzedni pracodawca zaproponował mu kontrakt B2B na identyczne usługi, które świadczył na etacie. Krzysztof, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, zgodził się. Dopiero później dowiedział się, że świadczenie tych samych usług dla byłego pracodawcy oznacza utratę prawa do preferencyjnych składek. Musiał uregulować zaległości.

 

Anna, programistka, zapomniała o zasadach preferencyjnego ZUS-u. Anna zakończyła pracę na etacie jako programistka w czerwcu 2021 roku. Po kilku miesiącach, w listopadzie, założyła własną firmę programistyczną i zaczęła opłacać składki ZUS na preferencyjnych warunkach. Wiosną 2022 roku była firma Anny zaproponowała jej współpracę na zasadach B2B, polegającą na realizacji tych samych zadań, które wykonywała wcześniej jako pracownik. Anna, chcąc pomóc dawnej firmie, zgodziła się, ale po czasie dowiedziała się, że działając w ten sposób, straciła prawo do preferencyjnego ZUS-u. W wyniku tego musiała dopłacić brakujące składki.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na współpracę z byłym pracodawcą, wykonując te same czynności, co wcześniej na etacie, muszą liczyć się z utratą prawa do preferencyjnych składek ZUS. Ważne jest, aby przed podjęciem takiej decyzji dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i konieczności dopłaty zaległych składek.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego? Skorzystaj z naszych usług online – oferujemy profesjonalne porady prawne oraz przygotowanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji, bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »