Autor: Katarzyna Nosal
Mój znajomy powiedział mi, że wystąpił do ZUS-u z wnioskiem o wykazanie składek u swojego pracodawcy i okazało się, że nie jest zgłoszony do ubezpieczeń. ZUS wysłał pismo do PIP-u z próbą o kontrolę, ci jednak odpowiedzieli, że skoro ZUS nie otrzymuje składek za pracowników, to widocznie firma nikogo nie zatrudnia i nie przeprowadzą kontroli. Powołują się na art. 13 swojej ustawy. Zwracam się do Państwa w imieniu mojego zmianowego. Co powinien zrobić w tej sytuacji? Czy PIP może nie przeprowadzić kontroli?
Rzeczywiście zgodnie z art. 13 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy „Kontroli Państwowej Inspekcji Pracy podlegają pracodawcy – a w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia także niebędący pracodawcami przedsiębiorcy i inne jednostki organizacyjne – na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy”.
Pracodawcą – zgodnie z art. 3 K.p. – jest jednostka organizacyjna, nawet jeśli nie posiada osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (pracownikami są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę). Przymiot pracodawcy uzyskiwany jest wraz z zatrudnieniem choćby jednego pracownika. Podmiot stający się pracodawcą (rozpoczynający działalność jako pracodawca) ma obowiązek w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności zawiadomić na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności, a także o każdej zmianie w tym zakresie, szczególnie o zmianie technologii lub profilu produkcji mogącej spowodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników.
Jeśli zatem PIP nie posiada zgłoszenia, a ZUS nie ma wpływu składek, to trudno, by PIP przekraczał uprawnienia i przeprowadzał kontrolę u podmiotu, który nie podlega (obiektywnie) jego nadzorowi. Jeśli jednak tak jest, to oznacza, że Pan także nie ma odprowadzanych składek. Gdyby bowiem pojawiły się jakiekolwiek składki lub zgłoszenie choćby jednego pracownika, to PIP nie miałby powodu odmówić przeprowadzenia kontroli.
Jeśli mają Państwo jakąś umowę podpisaną z pracodawcą, to sugeruję dostarczenie jej do PIP-u w celu udowodnienia zatrudnienia. Natomiast jeśli takich umów nie posiadacie, to należy wystąpić do sądu z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Wówczas sąd zobowiąże pracodawcę do dalszego zatrudnienia oraz zapłaty składek. Te ZUS będzie ściągał w drodze egzekucji.
Z tym problemem także mogą się Panowie zwrócić do PIP-u. Należy zgłosić problem z prośbą o pomoc w postępowaniu. Zgodnie z art. 10 ustawy Państwowej Inspekcji Pracy przysługuje prawo wnoszenia powództw, a za zgodą osoby zainteresowanej – uczestnictwo w postępowaniu przed sądem pracy, w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy.
Wreszcie pozostaje Panom zgłoszenie sprawy na policję. Brak odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne to przestępstwo przeciwko prawom pracownika.
Dziwi jednak zachowanie ZUS-u, ponieważ instytucja ta sama ma obowiązek przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w sprawie nieopłacania składek. Wzywa przy tym pracodawcę do złożenia wyjaśnień. Jeśli ZUS ustali, że istotnie składki były bezzasadnie nieopłacane to podstawowym środkiem zaradczym, w przypadku gdy pracodawca nie płaci składek ZUS za swoich zatrudnionych ubezpieczonych, jest wyznaczenie przez ZUS należnych odsetek za zwłokę, na zasadach i w wysokości określonych w ustawie Ordynacja podatkowa. ZUS ma również prawo wyznaczyć dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek płatnikowi, który nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec ZUS-u.
Jeżeli wyżej wymienione środki zaradcze nie przynoszą żadnego skutku, ZUS ma możliwość skierować wniosek o wpisanie dłużnika na listę Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Informacje o zaległościach i niedotrzymywaniu terminów opłat podlegają potencjalnemu wykreśleniu dopiero po 10 latach.
Kolejną metodą ZUS-u na ściągnięcie zobowiązań z płatników jest złożenie do prokuratury wniosku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, ponieważ nieopłacanie składek ZUS za pracownika jest pogwałceniem praw pracowniczych.
Pracownik sezonowy w magazynie
Jan zatrudnił się w firmie zajmującej się logistyką na umowę zlecenie, jednak w praktyce pracował w pełnym wymiarze godzin, podobnie jak etatowi pracownicy. Po zakończeniu współpracy, kiedy próbował zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, dowiedział się, że nie był zgłoszony do ZUS i nie ma ubezpieczenia. Zgłosił sprawę do PIP, przedstawiając swoją umowę zlecenie, a inspekcja skierowała sprawę do sądu, który ustalił, że stosunek pracy miał charakter umowy o pracę. Pracodawca został zobowiązany do uregulowania składek.
Kucharz w małej restauracji
Anna przez trzy lata pracowała w lokalnej restauracji na umowie o pracę. Po odejściu z pracy zauważyła, że brakuje jej kilku lat składek w historii ubezpieczenia ZUS. Złożyła wniosek do ZUS o wyjaśnienie sprawy. Urząd skontaktował się z pracodawcą, który nie przedłożył wymaganych wyjaśnień. ZUS skierował sprawę do prokuratury, a Anna uzyskała wsparcie prawne z PIP w celu dochodzenia swoich praw.
Kierowca w firmie transportowej
Marek pracował jako kierowca ciężarówki w firmie transportowej. Po dwóch latach dowiedział się od kolegi, że jego pracodawca ma zaległości w opłacaniu składek za pracowników. Marek sprawdził swój profil na PUE ZUS i odkrył, że jego składki odprowadzano jedynie przez pierwsze trzy miesiące zatrudnienia. Złożył wniosek do ZUS o kontrolę. W efekcie urząd nałożył na pracodawcę wysoką grzywnę i rozpoczął egzekucję zaległych składek.
Brak odprowadzania składek ZUS przez pracodawcę to poważne naruszenie praw pracowniczych, które może skutkować utratą ubezpieczenia i świadczeń. W takich sytuacjach warto zgłosić sprawę do ZUS i PIP, a w razie potrzeby wystąpić do sądu o ustalenie stosunku pracy. Nieopłacanie składek jest przestępstwem, za które pracodawca może ponieść konsekwencje prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie nieodprowadzania składek ZUS przez pracodawcę? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci przygotują dla Ciebie odpowiednie pismo lub udzielą porady online.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika