Pomyłka w świadectwie pracy, jak odzyskać należny staż pracy?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Moja mama w tym roku przeszła na emeryturę (2 dni temu otrzymała decyzję o jej przyznaniu), lecz ZUS nie zaliczył jej prawie 8 lat pracy ze względu na pomyłkę daty urodzenia (tzn. mama jest z 20.07.1962, a w świadectwach pracy widnieje data 20.05.1962), przy czym mama w tym ośmioletnim okresie przebywała na urlopie wychowawczym i ten okres został prawidłowo zaliczony do emerytury. I teraz co zrobić z tym świadectwem pracy? Zakład przestał funkcjonować lata temu. 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pomyłka w świadectwie pracy, jak odzyskać należny staż pracy?

Odwołanie od decyzji ZUS-u

ZUS nie może uznać okresów zatrudnienia, jeśli są błędy w dokumentach. Natomiast od decyzji ZUS-u nieuwzględniającej jakichś okresów należy się odwołać. ZUS jest związany przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11.10.2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe.

Zgodnie z § 21 ust. 1 „środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu oraz uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty są zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek, legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia”.

ZUS nie może przeprowadzić innego dowodu. A jak jest błąd w dokumencie, to tym bardziej. Sąd owszem. Proszę odwołać się od decyzji do sądu pracy i wnosić o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, dokumentów i zeznań świadków jeśli są. Sąd może wziąć pod uwagę wszystko.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Poszukiwania w archiwum

Można także wystąpić do archiwum, przechowującego dokumenty, może jest tam umowa o pracę. Zgodnie z ustawą z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach

Art. 33. [Archiwa zakładowe]

1. Archiwa zakładowe tworzy się w państwowych jednostkach organizacyjnych oraz w jednostkach samorządu terytorialnego i innych samorządowych jednostkach organizacyjnych, w których powstają materiały archiwalne. W razie potrzeby w jednostkach tych można utworzyć więcej niż jedno archiwum zakładowe.

2. Jeżeli jednostką, o której mowa w ust. 1, jest ministerstwo, archiwum zakładowe tworzy się odrębnie dla każdego działu administracji rządowej, określonego w przepisach odrębnych.

3. Jednostki, w których tworzy się archiwa zakładowe, ustala:

1) w odniesieniu do jednostek obejmujących działalnością obszar całego Państwa – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych;

2) w odniesieniu do innych jednostek - dyrektor właściwego archiwum państwowego”.

Tam zapewne są dokumenty potwierdzające, że mama to mama. Z prawidłową datą urodzenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Odwołanie od decyzji ZUS

Pan Jan otrzymał decyzję ZUS, w której nie uznano mu 5 lat pracy w latach 90. Powodem była pomyłka w dacie urodzenia widniejącej w świadectwie pracy (błędnie podano rok 1965 zamiast 1964). Jan odwołał się od tej decyzji do sądu pracy. Podczas rozprawy przedstawiono świadków oraz inne dokumenty, takie jak legitymację ubezpieczeniową, które potwierdziły prawidłową datę urodzenia. Sąd uznał te dowody, dzięki czemu ZUS musiał zaliczyć brakujące lata pracy do stażu emerytalnego.

 

Poszukiwanie dokumentów w archiwum

Pani Anna złożyła wniosek o emeryturę, jednak ZUS nie uwzględnił jej 3 lat pracy w firmie, która już nie istnieje. Powodem były niezgodności w danych na świadectwie pracy. Anna zgłosiła się do archiwum państwowego, gdzie udało się odnaleźć umowę o pracę oraz inne dokumenty z jej byłego zakładu pracy. Po dostarczeniu tych dokumentów do ZUS, brakujący okres zatrudnienia został zaliczony do jej stażu pracy.

 

Błąd w świadectwie pracy

Pani Maria zauważyła, że w jej świadectwie pracy z poprzedniego zakładu podano błędną datę urodzenia (31.12.1958 zamiast 31.12.1959). W związku z tym ZUS nie uwzględnił tego okresu w jej wniosku o emeryturę. Zakład pracy Marii już nie funkcjonował, więc skontaktowała się z archiwum, które przechowywało dokumentację byłego pracodawcy. Archiwum potwierdziło prawidłowe dane, co umożliwiło Marii skorygowanie świadectwa pracy i uzyskanie pełnego stażu emerytalnego.

Podsumowanie

Błędy w dokumentach zatrudnienia mogą prowadzić do niezaliczenia istotnych okresów pracy przez ZUS, co wpływa na wysokość emerytury. W takich sytuacjach warto odwoływać się od decyzji ZUS do sądu pracy, a także poszukiwać brakujących dokumentów w archiwach państwowych, aby prawidłowo udokumentować okresy zatrudnienia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach związanych z dokumentami zatrudnienia i odwołaniami od decyzji ZUS? Skontaktuj się z nami, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny