Pobyt poza miejscem zamieszkania na zwolnieniu lekarskim, czy ZUS sprawdzi zwolnienie?

Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Pytanie dotyczy chorobowego i zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza psychiatrę ze wskazaniami lekarskimi 2 (może chodzić). Chory chciałby przynajmniej część zwolnienia odbyć w domu będącym jego własnością, znajdującym się na Słowacji ok. 120 km od miejsca zameldowania i pracy. Czy ZUS lub pracodawca może mieć do chorego pretensje o przebywanie podczas zwolnienia w tym właśnie miejscu? Argumentacją za spędzeniem chorobowego w domu na Słowacji jest izolacja od wszelkich codziennych problemów, których nie sposób uniknąć w miejscu zameldowania. Jakie ewentualnie formalności należy spełnić, aby usankcjonować taki wyjazd? Proszę o praktyczną radę, jak rozwiązać ten problem.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pobyt poza miejscem zamieszkania na zwolnieniu lekarskim, czy ZUS sprawdzi zwolnienie?

Kontrolowanie zwolnień lekarskich

Zgodnie z art. 59 ust. 5d ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 1732): „Ubezpieczony jest zobowiązany podać wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adres pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, jeżeli adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie lub znajdujący się w dokumentacji medycznej ubezpieczonego różni się od adresu pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy.”. Nadto zgodnie z ust. 5e: „Ubezpieczony jest zobowiązany poinformować płatnika składek (pracodawca) oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu pobytu (tj. adresu pod którym przebywa w okresie niezdolności do pracy), w trakcie niezdolności do pracy, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności.”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zmiana miejsca pobyty na zwolnieniu lekarskim

Wskazać należy, że przez miejsce pobytu ubezpieczonego rozumieć należy miejsce przebywania ubezpieczonego, które może, ale nie musi, być jednoznaczne z miejscem zamieszkania czy też jego zameldowania. Co do zasady, w treści zaświadczenia o niezdolności do pracy wpisywany jest adres wskazany na portalu informacyjnym. Natomiast jeżeli planuje się przebywanie pod innym adresem zamieszkania, to należy o tym poinformować wystawiającego zwolnienie lekarskie.

Zatem w Pana przypadku:

a) jeżeli właśnie otrzymuje Pan zwolnienie lekarskie, tj. udaje się Pan do lekarza po to zwolnienie – to wskazuje Pan od razu jako miejsce swojego pobytu adres w Czechach;

b) jeżeli już Pan posiada zwolnienie lekarskie, to w ciągu 3 dni od zmiany miejsca pobytu podczas tego zwolnienia informuje Pan zarówno pracodawcę, jak i ZUS o powyższych okolicznościach. Jeśli dysponuje Pan PUE, można za jego pomocą wysłać zawiadomienie do ZUS, ewentualnie po prostu nadać pismo pocztą.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

ZUS może skontrolować chorego

Przebywanie w okresie niezdolności do pracy za granicą może budzić pewne wątpliwości zarówno ZUS, jak i pracodawcy. Nie jest to na pewno standardowe postępowanie w takich sprawach. Zatem należy liczyć się z ewentualną kontrolą prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego.

Natomiast zgodnie z przepisami prawa ma Pan prawo do wskazania innego miejsca pobytu podczas zwolnienia niż adres, pod którym Pan aktualnie przebywa.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Anna, pracująca w Polsce, otrzymała zwolnienie lekarskie od psychiatry z zaleceniem „może chodzić”. W celu lepszego odpoczynku postanowiła spędzić ten czas w swoim domu na Słowacji, gdzie czuje się bardziej zrelaksowana i odizolowana od problemów codziennych. Po otrzymaniu zwolnienia, Anna poinformowała lekarza o swoim planie, a także zgłosiła zmianę adresu pobytu zarówno pracodawcy, jak i ZUS w ciągu 3 dni od rozpoczęcia zwolnienia. Dzięki temu uniknęła potencjalnych problemów związanych z kontrolą.

 

Michał, mieszkający na co dzień w Krakowie, zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie z możliwością wychodzenia z domu. Michał posiada dom w przygranicznej miejscowości na Słowacji, gdzie łatwiej może się wyciszyć i zregenerować. Przed wyjazdem poinformował lekarza o swojej decyzji, a następnie zgłosił nowy adres pobytu na zwolnieniu do swojego pracodawcy oraz do ZUS. Michał był przygotowany na kontrolę, jednak postępując zgodnie z procedurami, nie napotkał żadnych problemów.

 

Katarzyna, pracująca w Warszawie, podczas zwolnienia lekarskiego chciała wyjechać do swojego domu na Słowacji, aby uniknąć stresujących sytuacji związanych z życiem w dużym mieście. Po uzyskaniu zwolnienia od lekarza, poinformowała zarówno ZUS, jak i swojego pracodawcę o zmianie adresu pobytu. Katarzyna złożyła zawiadomienie przez PUE, co pozwoliło jej na spokojne spędzenie zwolnienia za granicą, bez obaw o kontrolę czy ewentualne problemy ze strony pracodawcy.

Podsumowanie

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim za granicą jest możliwe, pod warunkiem dopełnienia odpowiednich formalności, takich jak zgłoszenie nowego adresu pobytu zarówno lekarzowi, pracodawcy, jak i ZUS w ciągu 3 dni. Przestrzeganie tych zasad minimalizuje ryzyko problemów związanych z kontrolą prawidłowości wykorzystywania zwolnienia.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszej profesjonalnej pomocy prawnej online, gdzie przygotujemy dla Ciebie niezbędne pisma oraz udzielimy wsparcia w kwestiach związanych ze zwolnieniami lekarskimi i przepisami ZUS. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »