Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Pełnomocnik w firmie na czas choroby przedsiębiorcy, czy ZUS może odmówić zasiłku chorobowego?

Autor: Marta Handzlik

Czy ZUS może odmówić mi zasiłku chorobowego, twierdząc, że ustanowiłam na czas choroby pełnomocnika, więc firma działała i osiągała przychody? Nie świadczyłam pracy, nie podpisywałam żadnych dokumentów.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pełnomocnik w firmie na czas choroby przedsiębiorcy, czy ZUS może odmówić zasiłku chorobowego?

Czy ustanowienie pełnomocnika na czas choroby może być przyczyną odmowy przyznania zasiłku chorobowego?

Zgodnie z art. 17 ustawy zasiłkowej – ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Utrata prawa do zasiłku następuje bez względu na to, czy wykonywana praca szkodzi zdrowiu chorego lub powoduje możliwość przedłużenia okresu niezdolności do pracy.

Za wykonywanie pracy zarobkowej (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą) uważa się czynności związane z prowadzeniem zakładu, zależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Na zajęcia te składają się czynności polegające na wykonywaniu prac objętych działalnością zakładu oraz związane z jego prowadzeniem, w tym między innymi (czyli jest to katalog otwarty):

  • nadzór nad pracownikami,
  • wydawanie dyspozycji i wskazówek zatrudnionym pracownikom,
  • przyjmowanie i wydawanie towaru.

Ustanowienie pełnomocnika, który będzie za osobę prowadzącą działalność wykonywać zadania w czasie jej choroby, nie może być podstawą do odmowy przyznania zasiłku chorobowego. Jeśli ZUS odmówił, należy odwołać się od takiej decyzji. Przepisy nie nakazują bowiem zawieszania działalności na czas choroby, a jedynie powstrzymanie się od wykonywania zadań związanych z osiąganiem przychodu przez chorego przedsiębiorcę (ale już jego pełnomocnik może ją w tym czasie prowadzić).

Zobacz również: Czy będąc na świadczeniu rehabilitacyjnym jestem ubezpieczona?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

 

Przypadek Anny, właścicielki salonu kosmetycznego

Anna, prowadząca samodzielnie salon kosmetyczny, musiała poddać się nagłej operacji, co wymusiło jej kilkutygodniową nieobecność w pracy. Aby salon mógł dalej funkcjonować i obsługiwać klientów, Anna zdecydowała się na ustanowienie pełnomocnika – doświadczonej kosmetyczki pracującej w salonie, która w jej imieniu miała zarządzać salonem, w tym nadzorować pracę innych pracowników, zamawiać towary i przyjmować płatności od klientów. Mimo że Anna nie uczestniczyła bezpośrednio w działaniach zarobkowych salonu, ZUS początkowo odmówił jej prawa do zasiłku chorobowego, argumentując, że działalność firmy była kontynuowana. Po złożeniu odwołania i wyjaśnieniu sytuacji, decyzja została zmieniona na korzyść Anny, potwierdzając, że ustanowienie pełnomocnika w czasie jej choroby nie jest podstawą do odmówienia zasiłku.

 

Historia Marka, właściciela warsztatu samochodowego

Marek, prowadzący niewielki warsztat samochodowy, doznał kontuzji uniemożliwiającej mu pracę na kilka tygodni. Zdecydował się on na przekazanie obowiązków zarządczych swojemu zaufanemu mechanikowi, który w tym czasie miał zarządzać warsztatem, w tym przyjmować zlecenia, rozdzielać zadania pracownikom i dbać o finanse. Marek, przebywając na zwolnieniu lekarskim, nie angażował się w żadne działania zarobkowe. ZUS początkowo zakwestionował prawo Marka do zasiłku chorobowego, sugerując, że jego działalność gospodarcza nadal przynosi dochód. Po dokładnym wyjaśnieniu sytuacji i przedstawieniu odpowiednich dokumentów potwierdzających niemożność wykonywania pracy przez Marka, decyzja ZUS została zmieniona, umożliwiając mu otrzymanie należnego zasiłku.

 

Sytuacja Ewy, właścicielki sklepu internetowego

Ewa, prowadząca sklep internetowy z biżuterią autorską, z powodu ciężkiej grypy musiała całkowicie wyłączyć się z pracy na okres trzech tygodni. W tym czasie jej mąż, nie będący formalnie związany z działalnością gospodarczą Ewy, przejął na siebie obowiązki związane z obsługą sklepu, w tym przyjmowanie zamówień, pakowanie i wysyłanie towaru oraz obsługę klienta. Ewa nie uczestniczyła w żadnych czynnościach zarobkowych, skupiając się wyłącznie na swoim zdrowiu. Mimo to, ZUS w pierwszej instancji odmówił jej zasiłku chorobowego, argumentując, że sklep nadal generował przychody. Ewa złożyła odwołanie, w którym dokładnie wyjaśniła, że jej niezdolność do pracy była jednoznaczna i że nie prowadziła działalności zarobkowej podczas choroby. ZUS, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, przyznał Ewie zasiłek chorobowy, uznając, że działania męża nie dyskwalifikują jej do jego otrzymania.

Podsumowanie

 

Ustanowienie pełnomocnika do prowadzenia działalności gospodarczej na czas choroby przedsiębiorcy nie jest podstawą do odmówienia zasiłku chorobowego przez ZUS. Praktyczne przykłady pokazują, że pomimo początkowych trudności, przedsiębiorcy mogą skutecznie bronić swojego prawa do zasiłku, podkreślając, że nie angażowali się bezpośrednio w pracę zarobkową podczas choroby. Ważne jest, aby w przypadku odmowy, niezwłocznie odwołać się od decyzji ZUS, przedstawiając stosowne wyjaśnienia i dowody.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia w sporze z ZUS o zasiłek chorobowy? Nasz zespół doświadczonych prawników oferuje profesjonalne porady online oraz pomoc w przygotowaniu pism odwoławczych. Skontaktuj się z nami, aby skutecznie bronić swoich praw! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl