Autor: Marta Handzlik
Dwa miesiące temu wykorzystałam pełen okres pobierania zasiłku chorobowego. Leczę się na depresję. Odpowiednio wcześniej złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W połowie marca zostałam wezwana na komisję i badał mnie lekarz konsultant ZUS-u, psychiatra, następnie badał mnie psycholog. W międzyczasie byłam z chorym dzieckiem u lekarza, pani doktor wystawiła mi opiekę na dziecko na 2 tygodnie i z odpowiednimi wnioskami kazała złożyć do ZUS-u. Prowadzę własną działalność gospodarczą. Dzisiaj otrzymałam decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na 4 miesiące od ustania zasiłku chorobowego. Co zrobi ZUS z wnioskiem o opiekę, czy uzna za nieważny, czy skróci świadczenie rehabilitacyjne? Co mam robić w tej sytuacji? Wniosek o opiekę składałam, jak jeszcze świadczenie nie było przyznane. Czy mogę to jakoś cofnąć?
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy zasiłkowej zasiłek opiekuńczy może być wypłacony za okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat (w przypadkach określonych ustawą zasiłkową) lub nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14. Zasiłek przysługuje także w razie konieczności zapewnienia opieki innemu choremu członkowi rodziny, w tym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym.
Opiekę nad chorym dzieckiem może sprawować jedynie osoba zdrowa – jeśli Pani została uznana za chorą (bo ZUS za ten okres przyznał Pani świadczenie) nie mogła Pani w tym czasie sprawować opieki nad dzieckiem.
Dodatkowo nie ma Pani prawa do dwóch świadczeń jednocześnie właśnie z tego względu, że osoba chora nie może sprawować opieki nad chorym dzieckiem.
ZUS wypłaci więc Pani jedynie świadczenie rehabilitacyjne od dnia ustania zasiłku chorobowego. Za okres opieki nie otrzyma Pani dodatkowego świadczenia. Nie musi Pani wycofywać tego wniosku, bowiem nie ma on teraz żadnego znaczenia.
Zobacz również: Jak przedłużyć świadczenie rehabilitacyjne?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika