Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Operacja i dalsze zwolnienie z powodu komplikacji zdrowotnych

Autor: Marek Gola

Od 5 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu cieśni nadgarstka. Poddałam się zabiegowi. W trakcie rekonwalescencji niestety dostałam ostrego zapalania trzustki. W związku z tym miesiąc przebywałam w szpitalu. Cztery dni temu skończył mi się okres zwolnienia chorobowego (182 dni). Tymczasem od kilku tygodni borykam się z silnymi bólami obu rąk i ma uszkodzoną łękotkę, prawie nie chodzę. Lekarze podejrzewają reumatoidalne zapalenie stawów. Od 5 dni przebywam na urlopie. Co prawda, otrzymałam zaświadczenie o zdolność do pracy, ale ból jest tak silny, że nie mogę się podjąć pracy. Jeżeli otrzymam nowe zwolnienie lekarskie, czy okres zasiłkowy będzie liczony od nowa?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Operacja i dalsze zwolnienie z powodu komplikacji zdrowotnych

Okresy niezdolności do pracy spowodowane chorobą wliczane do okresu zasiłkowego

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Istotny z punktu widzenia Pani interesu jest przepis art. 9 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zgodnie z którym:

Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej"okresem zasiłkowym", wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1.”

Zobacz również: Oznaczenia choroby na L4

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ponowne zwolnienie lekarskie na tą samą chorobę

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. akt II UK 86/09:

„Pojęcia »ta sama choroba« użytego w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) nie należy odnosić do tych samych numerów statystycznych, zgodnych z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, gdyż nie chodzi o identyczne objawy odpowiadające numerom statystycznym, lecz o opis stanu klinicznego konkretnego układu lub narządu, który – choć daje różne objawy, podpadające pod różne numery statystyczne – stanowi tę samą chorobę, skoro dotyczy tego samego narządu lub układu.”

W mojej ocenie, nie wgłębiając się dokładnie w dokumentację lekarską, sytuacja wcale nie jest taka jednoznaczna, albowiem wcześniej miała Pani problemy z cieśnią nadgarstka, a w chwili obecnej mamy do czynienia z problemami z dolnymi kończynami, co nie oznacza, że nie jest to związane z „tą samą chorobą”. Jak sama Pani pisze, lekarz podejrzewa reumatoidalne zapalenie stawów. Wiele zależ od tego, czy lekarze zechcą łączyć obydwa zwolnienia i będą doszukiwać się reumatoidalnego zapalenia stawów, czy też podejdą do tematu pobieżnie.

Jak sama Pani pisze, lekarz aktualnie Pani problemy zdrowotne zaczyna łączyć z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W tej sytuacji wiele zależy od treści zwolnienia lekarskiego. W mojej ocenie jeżeli w treści zwolnienia wskazane byłoby uszkodzenie łękotki, które nie pozwala wykonywać Pani dotychczasowej pracy, to okres ten mógłby być liczony od nowa. Jeżeli natomiast wpisane zostanie reumatoidalne zapalenie stawów, wówczas w mojej ocenie ZUS może zechcieć podciągnąć powyższe pod tą samą chorobę.

Zobacz również: Czy można przerwać zasiłek rehabilitacyjny?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Złamanie nogi i powikłania
Jan, nauczyciel wychowania fizycznego, złamał nogę podczas gry w piłkę nożną z uczniami. Po operacji i kilkumiesięcznej rekonwalescencji, kiedy wydawało się, że wszystko idzie ku dobremu, Jan zaczął odczuwać silne bóle w okolicy operowanej. Lekarze zdiagnozowali u niego zakażenie pooperacyjne, co wymagało dalszego leczenia i przedłużenia zwolnienia lekarskiego. Jan musiał ponownie przejść operację i spędzić dodatkowy czas w szpitalu, co znacznie wydłużyło jego okres niezdolności do pracy.

 

Operacja kręgosłupa i powrót dolegliwości

Ewa, pracownik biurowy, przeszła operację kręgosłupa z powodu przewlekłych bólów pleców. Po operacji i kilku miesiącach fizjoterapii wydawało się, że Ewa jest gotowa do powrotu do pracy. Jednak tuż przed planowanym zakończeniem zwolnienia, Ewa zaczęła odczuwać powrót bólów, tym razem w innym miejscu kręgosłupa. Lekarze stwierdzili, że jest to spowodowane innym, wcześniej niezdiagnozowanym, schorzeniem, które również wymagało interwencji medycznej. Ewa otrzymała kolejne zwolnienie lekarskie i musiała poddać się dodatkowym zabiegom.

 

Komplikacje po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego
Tomasz, kierowca ciężarówki, przeszedł pilną operację usunięcia wyrostka robaczkowego. Chociaż początkowo wydawało się, że rekonwalescencja przebiega bez problemów, po kilku tygodniach Tomasz zaczął skarżyć się na silne bóle brzucha i problemy z trawieniem. Dodatkowe badania wykazały, że w jego przypadku doszło do powikłań w postaci zrostów, które wymagały dalszego leczenia i przedłużenia zwolnienia lekarskiego. Tomasz musiał poddać się kolejnym zabiegom, co znacząco opóźniło jego powrót do pracy.

Podsumowanie

 

Powrót do zdrowia po operacji może być procesem pełnym nieprzewidzianych komplikacji, które wymagają dodatkowego czasu na rekonwalescencję i leczenie. Przepisy prawne zapewniają wsparcie dla osób, które doświadczają przedłużającej się niezdolności do pracy z powodu tych samych lub powiązanych problemów zdrowotnych, pozwalając na liczenie okresów zwolnienia lekarskiego jako ciągłe, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla pracowników i pracodawców w zarządzaniu zwolnieniami lekarskimi i zapewnieniu prawidłowej opieki zdrowotnej.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w zrozumieniu przepisów dotyczących zwolnień lekarskich i zasiłków? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby zapewnić sobie spokój ducha i wsparcie w trudnych momentach. Nasz zespół doświadczonych prawników jest do Twojej dyspozycji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. akt II UK 86/09

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl