Autor: Marta Handzlik
Od 1 września br. otrzymałam nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Przez ostatnie dwa lata pracowałam w dwóch placówkach oświatowych: szkole i poradni psychologiczno-pedagogicznej, w obydwu miałam ten sam okres zatrudnienia i wymiar zatrudnienia – 1/2 etatu. Jako główny zakład pracy wskazałam poradnię, w szkole otrzymywałam wyższe wynagrodzenie. Kto może mi wypłacić odprawę emerytalną i w jakiej wysokości? Czy muszę złożyć wniosek, czy tylko okazać decyzję ZUS-u?
Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela „nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, jeżeli nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy”.
Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.
Jeśli Pani jako podstawowe miejsce pracy zgłosiła poradnię, to właśnie ta placówka musi Pani wypłacić odprawę (w wysokości 2- lub 3-miesięcznego ostatnio pobieranego w tej placówce wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy jako nauczyciel). Aby ja otrzymać, musi Pani przedstawić w poradni decyzję ZUS-u przyznającą świadczenie.
Zobacz również: Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika