Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł o ochronie przedemerytalnej na Państwa stronie. Jak wiadomo, funkcjonariusze służb mundurowych nie posiadali ochrony przedemerytalnej (będąc w służbie). Czy istnieje jakieś orzecznictwo stwierdzające, że ochrona wynikająca z art. 39 nie przysługuje pracownikowi, który posiada uprawnienia emerytalne wynikające ze służby w policji, czy wojsku? Pytam dlatego, że cytowana wykładnia wyroku o sygn. akt I PK 119/11 dotyczy jednak zupełnie innej sytuacji.
Niestety nie jest to takie jednoznaczne, jak się wydaje – bowiem literalne brzmienie przepisu nie uzależnia ochrony przedemerytalnej od posiadania lub nie prawa do świadczenia.
Art. 39 Kodeksu pracy mówi: „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.
Treści niby nie pozostawia wątpliwości, a jednak spod ochrony wyłączone są osoby, które już pobierają świadczenia emerytalne.
Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę wynikający z art. 39 Kodeksu pracy nie dotyczy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy i pobierającego jednocześnie emeryturę.(uchwała Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 11 czerwca 1991 r., sygn. akt I PZP 19/91).
Wynika to z faktu, że u osób korzystających już ze świadczeń emerytalnych nie ma mowy o uzyskaniu prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, bo prawo to już zostało uzyskane i jest wykorzystywane. Wykładnia celowościowa przepisu wprowadzającego ochronę przedemerytalną prowadzi – zdaniem SN – do wniosku o objęciu ochroną tylko takich osób, które będąc w zaawansowanym wieku, nie mają jeszcze prawa do emerytury, a w razie wypowiedzenia mogłyby mieć trudności w znalezieniu pracy. Taki cel nie występuje u pobierających emeryturę.
Może Pan mieć oczywiście inne zdanie. Jednak wyroki sądów są tu zasadniczo jednoznaczne, wypowiadając się za brakiem ochrony w takim wypadku.
Mimo to, jeśli pracodawca wypowiedział Panu umowę o pracę „w okresie ochronnym”, może Pan zgodnie z art. 264 Kodeksu pracy złożyć do sądu pracy odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę.
Można żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Wówczas na wysłanie wniosku do sądu pracy mamy o siedem dni więcej, a więc 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę.
Jednak ja opowiadam się za brakiem ochrony w sytuacji osoby pobierającej już emeryturę – czy to wcześniejszą z FUS-u, czy mundurową.
Zobacz również: Jubileuszówka w wojsku
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika