Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Macierzyński w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym i po jego zakończeniu

Autor: Wioletta Dyl

Przebywam na urlopie wychowawczym z pierwszym dzieckiem jeszcze przez prawie 7 miesięcy, obecnie jestem w ciąży, poród planowany jest za ok. 3 miesiące. Dowiedziałem się, że po porodzie będzie należał mi się zasiłek macierzyński, ale będę nadal na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko, tylko co dalej? Jak skończy mi się urlop wychowawczy, czy będę mogła przejść na urlop macierzyński (rodzicielski)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Macierzyński w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym i po jego zakończeniu

Urlop wychowawczy a druga ciąża i urodzenie dziecka

Z dniem urodzenia kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego – urlop ten trwa nadal; nie ulega przerwaniu ani zawieszeniu. W takiej sytuacji nie przysługuje urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski. Pozostaje Pani na urlopie wychowawczym na poprzednie dziecko ale… – uzyskuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego (art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), który stanowi wprost „zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego: 1) urodziła dziecko, (…).”. Łącznie można go pobierać przez 52 tygodnie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasiłek macierzyński na drugie dziecko w trakcie wychowawczego

Wniosek o zasiłek macierzyński za okres wybranych urlopów należy dostarczyć pracodawcy lub do ZUS-u (w przypadku pracodawcy, który zatrudnia nie więcej niż 20 pracowników) wraz z:

  • skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka,
  • oświadczeniem o braku zamiaru korzystania w okresie wskazanym we wniosku z urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców albo o okresie, w którym drugi z rodziców zamierza korzystać z tego urlopu.

Zgodnie z art. 30a. ww. ustawy: ubezpieczona – matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Złożenie wniosku w powyższym terminie powoduje, że zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 80% podstawy jego wymiaru przez cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Jeżeli przekroczony zostanie wyżej wymieniony termin – zasiłek będzie wypłacany w wysokości 100%, a następnie 60% podstawy jego wymiaru.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przejście na macierzyński po zakończeniu urlopu wychowawczego

Gdy urlop wychowawczy zakończy się w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, pracodawca na Pani wniosek udzieli odpowiedniego urlopu: macierzyńskiego albo rodzicielskiego.

Zgodnie z prawem, urlop wychowawczy może maksymalnie trwać 36 miesięcy. Jeżeli np. Pani zdążyła wykorzystać 20 tygodni tego urlopu, a w jego trakcie urodziła drugie dziecko i skorzystała z zasiłku macierzyńskiego to przysługuje Pani jeszcze 16 tygodni urlopu wychowawczego.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Joanna przebywała na urlopie wychowawczym z pierwszym dzieckiem, kiedy zaszła w drugą ciążę. Na trzy miesiące przed porodem złożyła wniosek o zasiłek macierzyński, który zaczęła otrzymywać zaraz po urodzeniu drugiego dziecka. Urlop wychowawczy na pierwsze dziecko trwał nadal, a Joanna mogła jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego.

 

Katarzyna kończyła urlop wychowawczy po pierwszym dziecku, kiedy urodziła drugie dziecko. Złożyła wniosek o zasiłek macierzyński, który wypłacano jej przez 52 tygodnie. Po zakończeniu urlopu wychowawczego mogła przejść na urlop macierzyński, a po nim skorzystać z urlopu rodzicielskiego na nowe dziecko.

 

Ewa skorzystała z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, ale po urodzeniu drugiego dziecka nie chciała wracać do pracy od razu. Pobierała zasiłek macierzyński, a po zakończeniu wychowawczego złożyła wniosek o przedłużenie urlopu wychowawczego na drugie dziecko, co pozwoliło jej na dalszą opiekę nad rodziną bez konieczności powrotu do pracy.

Podsumowanie

W przypadku urodzenia kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu, bez konieczności przerywania wychowawczego. Po zakończeniu urlopu wychowawczego można przejść na urlop macierzyński lub rodzicielski, zapewniając ciągłość wsparcia finansowego i opieki nad dziećmi.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism w sprawach związanych z urlopami macierzyńskimi, wychowawczymi i zasiłkami – szybko, dyskretnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać kompleksowe wsparcie prawne dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl