Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Liczne choroby i zwolnienia L4

Autor: Marta Handzlik

Jestem pracownikiem zatrudnionym na umowę o prace na czas nieokreślony, od kilku miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Pierwsze ze zwolnień było wystawione przez lekarza ginekologa było tygodniowe, kolejne na 3 tygodnie przez internistę na inny kod choroby, kolejne przez ortopedę, następne przez psychiatrę i ostatnie 4 tygodnie przez ginekologa zwolnienie ciążowe, które obowiązuje do 9 kwietnia, niestety ciąże poroniłam. Otrzymałam ze szpitala zwolnienie już nieciążowe do 14 kwietnia. Wszystkie zwolnienia L4 na te liczne choroby miały zachowaną ciągłość. Jak każda z chorób jest liczona? Czy są zsumowane na 182 dni? Zwolnienie mam zamiar kontynuować, ponieważ wystąpiły duże powikłania po poronieniu. Co w momencie, kiedy zajdę w kolejna ciąże? Czy nalicza się nowy okres chorobowy 270 dni? Czy muszę mieć przerwę między wykorzystanym okresem zwolnienia ginekologicznego a kolejnym ciążowym?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Liczne choroby i zwolnienia L4

Sumowanie okresów niezdolności do pracy

Jeśli chodzi o okresy zwolnienia, to sumować należy:

  1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
  2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą – w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
  3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
    1. niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
    2. umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
    3. spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
    4. wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Zobacz również: Ile trzeba przepracować żeby iść na L4 w ciąży?

Przekroczenie 182 dni choroby

Powyższe oznacza, ze wszystkie Pani zwolnienia – bez względu na to, od jakiego lekarza i na jaką chorobę – były sumowane. Jeśli chce Pani kontynuować zwolnienie lekarskie, musi Pani uważać, aby nie przekroczyć 182 dni choroby.

Jeśli w czasie obecnego okresu zasiłkowego zajdzie Pani w ciążę, to aby otworzyć nowy okres zasiłkowy, musiałaby Pani odczekać 61 dni. W przeciwnym wypadku ZUS uzna ciążę za chorobę współistniejącą i nie otworzy nowego okresu zasiłkowego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl