Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Czy i w jakim zakresie ZUS finansuje L4 pracownika niepełnosprawnego z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudnionego na umowę o pracę? Jakie są obowiązki i uprawnienia pracodawcy w takim przypadku i jakie są w nich różnice w porównaniu do pracownika bez niepełnosprawności? Jakie są obowiązki pracodawcy i uprawnienia pracownika, jeśli pracownik ulegnie wypadkowi w miejscu pracy? I czy różnią się one w przypadku osoby z niepełnosprawnością?
Na wstępie wskazuję, że zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
1) w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2;
2) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Niemniej jednak powyżej wskazane przypadki nie dotyczą stricte zwolnienia lekarskiego. Same zasady finansowania zwolnienia lekarskiego zarówno w przypadku osób pełnosprawnych, jak i z orzeczeniem o niepełnosprawności są identyczne.
Zgodnie z art. 92 § 1 Kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu, zaś w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży – w okresie wskazanym powyżej – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
Natomiast za czas niezdolności do pracy, o której mowa powyżej, a trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Wobec powyższego w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, zasiłek chorobowy jest wypłacany przez ZUS.
Natomiast w sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w pracy, wówczas od pierwszego dnia chory otrzymuje zasiłek chorobowy wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego. Wysokość takiego zasiłku to 100% podstawy zasiłkowej. Zasiłek jest wypłacany przez ZUS. Jednak jeśli pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników, wówczas fizycznie to pracodawca wypłaca zasiłek, a rozlicza go w miesięcznych deklaracjach ubezpieczeniowych ZUS DRA.
Co do obowiązków pracodawcy w przypadku wypadku w pracy ma on obowiązek w ciągu 14 dni od dnia powzięcia informacji o wypadku, sporządzić protokół powypadkowy, będący podstawą wypłaty zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności powstałej w związku z wypadkiem w pracy.
Długotrwała choroba pracownika przed 50. rokiem życia. Pracownik zachorował i przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 40 dni. Przez pierwsze 33 dni jego pracodawca wypłaca mu 80% wynagrodzenia, zgodnie z Kodeksem pracy. Po upływie 33 dni obowiązek wypłaty świadczenia przejmuje ZUS, który wypłaca zasiłek chorobowy przez pozostały czas zwolnienia.
Wypadek w pracy. Pracownik ulega wypadkowi podczas wykonywania obowiązków zawodowych i jest niezdolny do pracy. Od pierwszego dnia niezdolności przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wynagrodzenia. ZUS wypłaca zasiłek, ale formalności, jak protokół powypadkowy, musi przeprowadzić pracodawca.
Osoba powyżej 50. roku życia na zwolnieniu lekarskim. Pracownik, który ukończył 50 lat, przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 20 dni. Przez pierwsze 14 dni niezdolności do pracy otrzymuje 80% wynagrodzenia od pracodawcy, a od 15. dnia ZUS zaczyna wypłacać zasiłek chorobowy.
Finansowanie zwolnienia chorobowego zależy od długości niezdolności do pracy oraz jej przyczyny. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie od pracodawcy przez pierwsze 33 dni choroby (lub 14 dni w przypadku osób powyżej 50. roku życia), a po tym okresie ZUS wypłaca zasiłek chorobowy. W przypadku wypadku w pracy zasiłek chorobowy od pierwszego dnia jest wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego i wynosi 100% podstawy.
Oferujemy kompleksowe doradztwo prawne w zakresie finansowania zwolnień chorobowych, w tym pomocy w ustaleniu zasad wypłaty świadczeń oraz praw i obowiązków pracodawcy i pracownika. Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestiach związanych z wynagrodzeniem za czas niezdolności do pracy, zasiłkiem chorobowym lub formalnościami w przypadku wypadku przy pracy, skontaktuj się z nami.
1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz.U. 1997 nr 123 poz. 776
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika