Kto podpisuje świadectwo pracy dyrektora szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie?

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Dyrektor szkoły niepublicznej, który od 1990 r. posiada umowę o pracę z organem prowadzącym (stowarzyszeniem) ze wskazaniem zadań w szkole, przechodzi na emeryturę. Do ZUS dyrektor od początku był zgłoszony w szkole, która jest odrębną jednostką, posiada swój NIP i regon, jest płatnikiem podatku dochodowego i ZUS. Czy wystawione przez stowarzyszenie świadectwo pracy nie zostanie zakwestionowane przez ZUS przy ustalaniu prawa do emerytury? Czy w umowie powinien być zawarty zapis, że pracodawcą dyrektora jest szkoła? Jak wystawić świadectwo pracy, żeby nie budziło wątpliwości w ZUS?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kto podpisuje świadectwo pracy dyrektora szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie?

Świadectwo pracy

Na wstępie wskazuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami świadectwo pracy wystawia dla pracownika pracodawca.

Zasadą jest, że pracodawcą pracowników świadczących pracę w niepublicznej szkole jest organ prowadzący, chyba że w statucie konkretnej szkoły znajdują się wyraźne zapisy, że dana szkoła posiada odrębność organizacyjną i majątkową od organu prowadzącego oraz że szkoła zatrudnia pracowników we własnym imieniu. Bowiem zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy – pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Następnie wskazuję, że zgodnie z aktualnym orzecznictwem „Prowadzone przez stowarzyszenie oświatowe szkoły niepubliczne, które nie mają samodzielności organizacyjnej i majątkowej oraz nie zatrudniają we własnym imieniu pracowników, nie są pracodawcami zatrudnionych w nich nauczycieli.” (wyrok SN z dnia 14 czerwca 2006 r., sygn. akt I PK 231/05).

Wskazuję również, że w myśl art. 31 Kodeksu pracy za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Stowarzyszenie jako pracodawca dyrektora szkoły

Natomiast z doświadczenia wskazuję, że zarówno kuratoria oświaty, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych poddawały już niejednokrotnie w wątpliwość lata pracy przepracowane na umowie zawartej nie ze szkołą, ale z organem, który szkołę tę prowadził. Wobec powyższego w przypadku dyrektora szkoły świadectwo pracy powinno być wystawione przez szkołę, a za pracodawcę powinna się podpisać na zasadzie art. 31 Kodeksu pracy osoba uprawniona z ramienia organu prowadzącego szkołę.

Wskazane postępowanie będzie najbardziej prawidłowe, bowiem, tak jak wskazywałam, potwierdzenie w tym wypadku zatrudnienia przez organ prowadzący może zostać zakwestionowane, szczególnie że dyrektor był zgłoszony do ZUS z ramienia szkoły.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

W jednej z małych szkół wiejskich prowadzonych przez lokalne stowarzyszenie, dyrektorka po 20 latach pracy przeszła na emeryturę. Świadectwo pracy wystawiło stowarzyszenie. ZUS zakwestionował dokument, wskazując, że przez cały okres była zgłoszona jako pracownik szkoły, nie stowarzyszenia. Dopiero po korekcie świadectwa przez szkołę z podpisem prezesa stowarzyszenia dokument został zaakceptowany.

 

W innej sytuacji nauczycielka, która przez lata pełniła funkcję dyrektora szkoły prowadzonej przez fundację, miała w umowie wskazanego pracodawcę jako szkołę. Świadectwo pracy również wystawiła szkoła, podpisane przez prezesa fundacji jako osobę upoważnioną. ZUS nie miał zastrzeżeń – dokument został przyjęty bez problemu.

 

W jednej z placówek artystycznych, gdzie szkoła działała formalnie jako odrębna jednostka organizacyjna z własnym NIP i regonem, dyrektor otrzymał świadectwo pracy od stowarzyszenia. Sprawa trafiła do sądu, gdy ZUS odmówił zaliczenia lat pracy. Dopiero wyrok, który uznał szkołę za właściwego pracodawcę, pozwolił na uzyskanie należnej emerytury.

Podsumowanie

W przypadku szkół niepublicznych prowadzonych przez stowarzyszenia kluczowe znaczenie ma precyzyjne określenie, kto jest pracodawcą dyrektora szkoły. Jeśli szkoła posiada odrębność organizacyjną i majątkową oraz zatrudnia pracowników we własnym imieniu, to ona – a nie stowarzyszenie – powinna wystawić świadectwo pracy. Dokument ten powinien być podpisany przez osobę upoważnioną z ramienia organu prowadzącego, zgodnie z art. 31 Kodeksu pracy. Tylko prawidłowo sporządzone świadectwo pracy, zgodne z faktycznym przebiegiem zatrudnienia i dokumentacją ZUS, pozwoli uniknąć problemów przy ustalaniu prawa do emerytury.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach kadrowych, interpretacji przepisów lub przygotowaniu dokumentów dla pracowników szkół niepublicznych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Szybko i wygodnie uzyskasz rzetelną pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji – bez wychodzenia z domu. Wystarczy napisać, a my zajmiemy się resztą.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2006 r., sygn. akt I PK 231/05

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny