W październiku osiągnę wiek emerytalny. KRUS opłacam od 20 lat od 1992 r. z 10-letnią przerwą na wydzierżawienie pola u notariusza (lata 1994–2004), gdyż w 1994 r. wybuchł w moim gospodarstwie pożar. Przez to nieszczęśliwe zdarzenie brakuje mi 5 lat do emerytury. Czy mogłabym opłacić brakujące składki KRUS wstecz? Jeśli tak, jakie zaświadczenia będą potrzebne do KRUS-u? Czy wymagany jest stosowny dokument od prawnika?
Art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że:
„1. Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
1a. Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy pomocnik rolnika, wyłącznie w zakresie ograniczonym do świadczeń określonych w art. 9 świadczenia z ubezpieczeń pkt 1.
2. Ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek obejmuje się innego rolnika lub domownika, jeżeli działalność rolnicza stanowi stałe źródło jego utrzymania, a także osobę, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3. Innego rolnika, domownika lub osobę, która przeznaczyła grunty do zalesienia, obejmuje się ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek, wyłącznie w zakresie ograniczonym do świadczeń określonych w art. 9 świadczenia z ubezpieczeń, pkt 1, jeżeli podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu albo mają ustalone prawo do emerytury lub renty lub do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
4. Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do emerytów i rencistów, którzy mają orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji”.
Skoro jest Pani właścicielką ziemi rolnej, podlega Pani ubezpieczeniu z mocy prawa. KRUS nie może dochodzić od Pani zapłacenia zaległych składek, ale Pani może je sama dobrowolnie uregulować. Pani jako rolnik podlega temu ubezpieczeniu obowiązkowo, jeśli w tym samym czasie nie podlegała Pani innemu ubezpieczeniu społecznemu na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887).
Objęcie ubezpieczeniem może nastąpić również za okres miniony, w którym rolnik spełniał warunki ustawowe, w szczególności ? prowadził działalność rolniczą i nie dokonał w ustawowym terminie zgłoszenia do ubezpieczenia. Objęcie ubezpieczeniem rolnika dotyczy całego okresu, w którym osoba ta spełniała warunki do podlegania ubezpieczeniu rolniczemu.
Powinno wystarczyć zapłacenie składek wstecz z odsetkami, ale KRUS może wezwać Panią do złożenia wyjaśnień bądź przedłożenia stosownego oświadczenia. Przed dokonaniem wpłaty sugeruję zwrócić się do KRUS-u i zawnioskować o to, by podano Pani wysokość należności do wpłacenia tytułem składek i odsetek.
Opłacenie zaległych składek KRUS za poprzednie lata jest możliwe, jeśli rolnik spełnia warunki ustawowe i dostarczy odpowiednie dokumenty potwierdzające okresy nieaktywności zawodowej. Warto skontaktować się z KRUS, aby uzyskać informacje o wysokości należności i procedurach, co pozwoli na uregulowanie brakujących składek i uzyskanie pełnych świadczeń emerytalnych.
Skorzystaj z naszych porad prawnych online i usług w zakresie przygotowywania pism – zapewniamy fachowe wsparcie w kwestiach związanych z ubezpieczeniami rolniczymi KRUS, pomagając w uregulowaniu zaległych składek oraz uzyskaniu pełnych świadczeń emerytalnych.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika