Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Kontynuacja świadczeń ZUS w przypadku kolejnej ciąży po rozwiązaniu umowy o pracę podczas urlopu rodzicielskiego

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Od sierpnia 2021 przebywam na urlopie rodzicielskim. Świadczenia pobieram z należnych dwóch stosunków pracy. Urlop został zgłoszony z góry na 52 tygodnie. U pierwszego pracodawcy jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony. Pracodawca jest jednocześnie płatnikiem składek. W drugim zakładzie pracy umowa uległa rozwiązaniu z końcem listopada 2021, czyli w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego i od tego czasu świadczenie przejął ZUS. Obecnie jestem w drugiej ciąży. Urlop rodzicielski kończy się z dniem 26 sierpnia br. Od lipca chciałabym przejść ponownie na zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży. Pytanie dotyczy w zasadzie drugiego przypadku, gdzie świadczenie wypłaca ZUS. Czy w tej sytuacji ZUS przedłuży świadczenie na kolejną ciążę i następujący później kolejny urlop rodzicielski? Jakie ewentualnie dokumenty jestem zobowiązana przedłożyć?

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kontynuacja świadczeń ZUS w przypadku kolejnej ciąży po rozwiązaniu umowy o pracę podczas urlopu rodzicielskiego

Zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński – prawo do świadczeń

Na wstępie pragnę wskazać, że kwestie związane z zasiłkiem chorobowym za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim (w tym podczas ciąży) oraz kwestie związane z zasiłkiem macierzyńskim uregulowane są przede wszystkim w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zwanej dalej: u.o.ś.c.i.m.).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 u.o.ś.c.i.m.zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Natomiast w myśl art. 29 ust. 1 pkt 1 u.o.ś.c.i.m. zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Nadto należy tu wskazać, że jeżeli płatnik składek jest zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień, wypłaty tego świadczenia za cały okres może dokonać ZUS.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Druga ciąża a ustanie jednego z dwóch stosunków pracy

Natomiast w Pani przypadku drugi ze stosunków pracy już ustał, a zatem nie ma podstawy, aby naliczyć z tego tytułu zasiłek chorobowy lub też zasiłek macierzyński. Bowiem warunkiem wypłaty zasiłku chorobowego jest zachorowanie w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w niektórych wypadkach w okresie tuż po jego zakończeniu. Niemniej jednak u Pani już ten warunek nie jest spełniony. Podobnie jest w przypadku zasiłku macierzyńskiego – aby go otrzymać, pierwszy dzień zasiłku macierzyńskiego musi przypadać w okresie pozostawania w ubezpieczeniu chorobowym. Natomiast u Pani urodzenie dziecka nastąpi już po wygaśnięciu stosunku pracy, a zatem nie ma możliwości otrzymania zasiłku macierzyńskiego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wygaśnięcie tytułu do ubezpieczeń społecznych podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego

Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądowym, bowiem: „Prawo do zasiłku chorobowego nabywa ten, kto stał się niezdolny do pracy w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, a prawo do zasiłku macierzyńskiego – ubezpieczona, która w tym okresie urodziła dziecko” (wyrok SN z dnia 14 października 2014 r., sygn. akt II UK 40/14).

Podsumowując, zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia i rozwiązaniu umowy wypłaca się m.in. gdy tytuł do ubezpieczeń społecznych wygasł podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Zatem po rozwiązaniu umowy w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego ma Pani prawo otrzymywać z ZUS zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi Pani urlopu rodzicielskiego, który miałaby Pani u pracodawcy, gdyby trwało zatrudnienie. Jednakże po okresie tego zasiłku macierzyńskiego nie będą Pani przysługiwały już żadne prawa do pobierania zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego w okresie drugiej ciąży oraz po urodzeniu drugiego dziecka z tytułu drugiego zatrudnienia u pracodawcy, u którego umowa uległa już rozwiązaniu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Anna była zatrudniona u dwóch pracodawców. W czasie pierwszej ciąży przebywała na urlopie rodzicielskim z obydwu stosunków pracy, jednak jeden z nich uległ rozwiązaniu pod koniec listopada. Mimo to ZUS przejął wypłatę świadczeń. W drugiej ciąży Anna chciała skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, lecz ZUS poinformował ją, że świadczenia przysługują jej wyłącznie z tytułu trwającego ubezpieczenia u pierwszego pracodawcy.

 

Magda, po rozwiązaniu umowy z jednym z pracodawców, miała wątpliwości, czy ZUS będzie kontynuował wypłatę świadczeń w kolejnej ciąży. Okazało się, że po zakończeniu urlopu rodzicielskiego nie miała prawa do zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego z tytułu rozwiązanej umowy. Świadczenia mogła otrzymać tylko od drugiego pracodawcy, u którego umowa nadal obowiązywała.

 

Joanna po zakończeniu współpracy z jednym z pracodawców zastanawiała się, czy świadczenia z tytułu macierzyństwa będą nadal przysługiwać. Kiedy zaszła w drugą ciążę, dowiedziała się, że świadczenia mogą być wypłacane tylko z aktualnej umowy o pracę, a ZUS nie przedłuży wsparcia z tytułu rozwiązanej umowy.

Podsumowanie

W przypadku drugiej ciąży po ustaniu jednego z dwóch stosunków pracy, świadczenia z ZUS przysługują jedynie z tytułu trwającego ubezpieczenia. Rozwiązanie umowy z jednym z pracodawców powoduje, że ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego za ten stosunek pracy. Świadczenia będą naliczane wyłącznie z tytułu aktualnego zatrudnienia.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism prawnych, dostosowanych do Twojej indywidualnej sytuacji – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl