Jakie wynagrodzenie na macierzyńskim przy drugim dziecku

Autor: Marta Handzlik

Wraz z moją partnerką myślimy nad sensownym zaplanowaniem powiększenia rodziny, tj. drugim dzieckiem. Obecnie partnerka jest na urlopie macierzyńskim (dziecko ma pół roku). Jest zatrudniona na czas nieokreślony. Jak najkorzystniej zaplanować ciążę? Czy wypłatę na L4 ciążowym dostanie w takiej wysokości jak poprzednio? Czy przy drugim dziecku później dostanie 80% wynagrodzenia na macierzyńskim?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jakie wynagrodzenie na macierzyńskim przy drugim dziecku

Wysokość zasiłku podczas ciąży

Zgodnie z art. 11 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010r. Nr 77, poz. 512 z późn zm.) miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z kodem literowym „B” lub odrębne zaświadczenie stwierdzające stan ciąży. Uzasadnieniem podwyższonej kwoty zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży jest ochrona dziecka poczętego. Z brzmienia przepisu „przypada w okresie ciąży” wnioskować można, że każda choroba przypadająca w tym czasie powoduje prawo do pobierania zasiłku w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bez względu na to, czy ma ona związek ze stanem ciąży.

Zobacz również: Ciąża na macierzyńskim a koniec umowy

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego

1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;

2) o upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie”.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa wyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Zobacz również: L4 po urlopie macierzyńskim

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania

Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji „do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:

a) jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,

b) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,

c) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,

d) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego”.

Słowem – jeśli Pana partnerka zajdzie ponownie w ciążę i przejdzie na zwolnienie lekarskie po zakończeniu pierwszego urlopu rodzicielskiego, będzie miała prawo do płatnego (100%) zwolnienia lekarskiego. Od tego, czy między urlopem a zwolnieniem będzie przerwa, zależeć będzie to, czy od nowa będzie ustalana podstawa zasiłku, czy tez nie. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Zobacz również: Zajście w ciążę w okresie wypowiedzenia

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Wysokość zasiłku macierzyńskiego a skorzystanie z urlopu

Wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie zróżnicowana w zależności od urlopu, z którego skorzysta pracownica, oraz trybu jego udzielania. Na tzw. roczny urlop macierzyński składać się będę faktycznie urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski. Zasiłek za okres tzw. rocznego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100% podstawy jego wymiaru przez pierwsze pół roku (co będzie odpowiadało łącznemu okresowi urlopu macierzyńskiego w podstawowym i dodatkowym wymiarze – przykładowo 20 i 6 tygodniom w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) oraz 60% podstawy jego wymiaru przez pozostałą część (odpowiadającą okresowi 26-tygodniowego urlopu rodzicielskiego) albo 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały ten okres.

Przykłady

Planowanie ciąży a wysokość świadczeń

Anna była na rocznym urlopie macierzyńskim, kiedy zaszła w kolejną ciążę. Aby zapewnić sobie stabilność finansową, tuż po zakończeniu pierwszego urlopu przeszła na zwolnienie lekarskie (L4 ciążowe). Dzięki temu jej wynagrodzenie wynosiło 100% podstawy wymiaru zasiłku, ponieważ nie było dłuższej przerwy między świadczeniami. Po narodzinach drugiego dziecka zdecydowała się na roczny urlop macierzyński z wynagrodzeniem 80% przez cały okres.

Powrót do pracy na chwilę – czy się opłaca?

Magda po pierwszym urlopie macierzyńskim wróciła do pracy na kilka miesięcy, zanim ponownie zaszła w ciążę. Jej wynagrodzenie wzrosło w międzyczasie dzięki podwyżce. Gdy przeszła na L4 ciążowe, wysokość zasiłku została obliczona na nowo, uwzględniając wyższe zarobki. W efekcie jej świadczenia na L4 i kolejnym urlopie macierzyńskim były korzystniejsze finansowo.

Druga ciąża podczas urlopu rodzicielskiego

Kasia była jeszcze na urlopie rodzicielskim, gdy dowiedziała się, że spodziewa się drugiego dziecka. Ponieważ świadczenia rodzicielskie wynoszą 60% podstawy wynagrodzenia (po pół roku), rozważała wcześniejsze przejście na zwolnienie lekarskie, które zapewniłoby jej 100% wynagrodzenia. Po konsultacji z księgową i ZUS-em zdecydowała się kontynuować urlop, by nie stracić prawa do zasiłku macierzyńskiego na drugie dziecko w wysokości 80% przez cały rok.

Podsumowanie

Planowanie drugiej ciąży podczas urlopu macierzyńskiego wymaga świadomego podejścia do kwestii finansowych. Wysokość świadczeń zależy od momentu zajścia w ciążę, ewentualnej przerwy między urlopami oraz sposobu obliczania podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli kobieta przejdzie na L4 ciążowe zaraz po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, zachowa prawo do 100% wynagrodzenia. Powrót do pracy nawet na krótki czas może zwiększyć wysokość przyszłych świadczeń, jeśli wynagrodzenie wzrosło. Kluczowe jest sprawdzenie, czy nie wystąpi przerwa dłuższa niż trzy miesiące, ponieważ może to wpłynąć na ponowne przeliczenie podstawy zasiłku. Dobrze zaplanowana ciąża pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnych świadczeń i zapewnienie stabilności finansowej rodzinie.

Oferta porad prawnych

Jeśli planujesz drugie dziecko i chcesz maksymalnie wykorzystać dostępne świadczenia, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Pomożemy Ci przeanalizować sytuację, wyjaśnimy przepisy dotyczące zasiłku chorobowego i macierzyńskiego oraz doradzimy, jak najlepiej zaplanować kolejną ciążę pod kątem finansowym. Skontaktuj się z nami, a otrzymasz indywidualne wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny