Autor: Kinga Kościelniak
Czy jeśli pacjent od 10 lipca jest nieprzerwanie na zasiłku chorobowym (przez pierwsze 49 dni z powodu choroby ucha, a następnie z powodu gruźlicy płuc), to należy to traktować jako ciągłość świadczenia? Czy przysługujący okres zasiłkowy wynosi 270 dni (z powodu gruźlicy)? Jeśli tak, od kiedy rozpocząć odliczanie 270 dni? Od pierwszego dnia zwolnienia w ogóle czy od pierwszego dnia zwolnienia z powodu gruźlicy?
Zgodnie z art. 8. ust. 1 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni”.
Na mocy art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej »okresem zasiłkowym«, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2”.
Według art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży”.
Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami zwolnienie lekarskie nie może przekroczyć 182 dni. Wyjątkowo pacjent może przebywać na zwolnieniu lekarskim do 270 dni, jeżeli jego nieobecność została spowodowana ciążą lub gruźlicą.
Odpowiadając na zadane pytania, zasiłek chorobowy od 10 lipca 2023 r. traktujemy jako ciągłość świadczenia. Pomimo że pierwsze 49 dni było z powodu ucha, a następne z powodu gruźlicy. Ponieważ zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży. Jeżeli tak, jak Pani wskazała, nie ma przerwy dłuższej niż 60 dni, to w takim przypadku sumujemy okresy zwolnienia z tytułu choroby ucha i gruźlicy.
W związku z tym, że kolejna niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą, to przysługujący okres zasiłkowy wynosi 270 dni z powodu gruźlicy. Należy rozpocząć odliczanie 270 dni od pierwszego dnia zwolnienia, czyli od 10 lipca 2023 r., kiedy pacjent rozpoczął zwolnienie lekarskie z tytułu choroby ucha.
Pracownik z przewlekłą chorobą a zmiana diagnozy
Pan Marek rozpoczął zwolnienie lekarskie 1 marca 2023 r. z powodu poważnego zapalenia płuc. Po 80 dniach leczenia okazało się, że przyczyną jego problemów zdrowotnych jest gruźlica. Zwolnienie było kontynuowane bez przerwy. W tym przypadku okres zasiłkowy wynosi 270 dni, ponieważ przyczyną niezdolności do pracy stała się gruźlica. Czas liczony jest od pierwszego dnia zwolnienia, czyli od 1 marca 2023 r.
Niezdolność do pracy z różnymi diagnozami
Pani Anna przebywała na zwolnieniu lekarskim od 15 maja 2023 r. przez 60 dni z powodu kontuzji kręgosłupa. Następnie, po dwóch tygodniach przerwy, powróciła na zwolnienie z powodu gruźlicy. W tej sytuacji okres zasiłkowy dla gruźlicy (270 dni) liczy się od pierwszego dnia zwolnienia spowodowanego gruźlicą, a wcześniejszy okres zwolnienia z powodu kręgosłupa nie jest wliczany.
Kolejne zwolnienia z przerwą krótszą niż 60 dni
Pani Zofia była niezdolna do pracy od 10 stycznia 2024 r. przez 50 dni z powodu powikłań po grypie. Po 20 dniach przerwy uzyskała kolejne zwolnienie, tym razem z powodu gruźlicy. Zgodnie z przepisami obie niezdolności do pracy traktuje się jako ciągłość, a okres zasiłkowy wynoszący 270 dni liczony jest od pierwszego dnia pierwszego zwolnienia, czyli od 10 stycznia 2024 r.
Aby prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy, należy wziąć pod uwagę ciągłość zwolnień lekarskich, przerwy między nimi oraz przyczynę niezdolności do pracy. W przypadku chorób takich jak gruźlica okres zasiłkowy wynosi 270 dni i liczy się od pierwszego dnia nieprzerwanego zwolnienia. Pamiętaj, że szczegóły dotyczące diagnozy i czasu przerw mogą znacząco wpłynąć na obliczenia.
Potrzebujesz pomocy w obliczeniu okresu zasiłkowego lub przygotowaniu odpowiedniego pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści udzielą Ci kompleksowej porady online.
1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika