Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Jestem emerytką bez subkonta, mąż ma 55 lat, pracuje, ma subkonto w ZUS-ie, nie należy do OFE. Małżeństwo rozdzielność majątkowa. Mąż chce, żebym była jedyną uposażoną do dziedziczenia jego środków z subkonta – powinien chyba złożyć wniosek UWU (wskazanie osób uprawnionych) i oświadczenie o stosunkach majątkowych ZUS-US-OPW-01. To w takim razie czym różni się wniosek UWU od wniosku EWG-W (o wypłatę gwarantowaną)? Czy oprócz złożenia UWU teraz trzeba będzie złożyć EWG-W po przejściu męża na emeryturę? Czy dziedziczenie środków z subkonta po śmierci osoby, która je miała, dotyczy śmierci przed osiągnięciem wieku emerytalnego i przed przejściem na emeryturę, a wypłata gwarantowana po przejściu na emeryturę? Jest zastrzeżenie, że wypłata gwarantowana jest do 3 lat od przejścia na emeryturę, a gdzieś czytałam, że wniosek o środki z subkonta się nie przedawnia (dla spadkobierców i/lub uposażonych). Czy wypłata gwarantowana i dziedziczenie środków z subkonta to to samo, czy coś innego? Nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Czym się różni wypłata gwarantowana od dziedziczenia przez spadkobierców lub wypłaty dla uposażonego? Czy jeśli będę wskazana we wniosku UWU jako uposażona z prawem do otrzymania 100% środków, to oznacza, że tylko ja dostanę całość, czy np. dzieci męża też?
Na wstępie wskazuję, że jeżeli między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa, wówczas wszystkie pieniądze należą się osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku wchodzą w skład spadku. Wobec tego należy złożyć do ZUS-u wniosek UWU wraz z oświadczeniem o stosunkach majątkowych ZUS-US-OPW-01.
Jeśli chodzi o wniosek EWG-W, to dotyczy on osób, które pobierają emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, bowiem mają one możliwość wskazania osoby, która w razie śmierci tego emeryta będzie miała prawo do otrzymania wypłaty gwarantowanej.
Wypłata gwarantowana to różnica między kwotą środków stanowiących podstawę obliczenia nowej emerytury, zapisanych na subkoncie w ZUS-ie, a iloczynem liczby pełnych miesięcy, jakie upłynęły od początku miesiąca, w którym po raz pierwszy została wypłacona emerytura, do końca miesiąca, w którym nastąpił zgon oraz trzydziestej siódmej części kwoty zapisanej na tym koncie. Zaś prawo do wypłaty gwarantowanej przysługuje osobie lub osobom uposażonym, gdy śmierć emeryta nastąpiła w ciągu trzech lat od miesiąca, w którym ZUS po raz pierwszy wypłacił świadczenie emerytalne.
Zatem wypłata gwarantowana i dziedziczenie środków z subkonta to dwie rożne kwestie.
Dziedziczenie środków z subkonta po śmierci osoby, która je miała, dotyczy śmierci przed osiągnięciem wieku emerytalnego i przed przejściem na emeryturę, a wypłata gwarantowana po przejściu na emeryturę.
Jeśli Pani będzie wskazana jako uposażona z prawem 100%, wszystkie środki otrzyma Pani. Jeżeli natomiast Pani jako uposażona nie będzie wskazana w 100%, pozostałe środki z subkonta wejdą do masy spadkowej i wtedy dzieci męża, jeśli zostaną spadkobiercami, również otrzymają jakąś część tych środków.
Co do zasady podział środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS-ie jest dokonywany tylko w przypadku, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiły nie później niż w dniu:
Jeżeli zaś zmarła osoba już przeszła na emeryturę, wówczas będzie miała Pani prawo do wypłaty gwarantowanej. Zatem wypłata gwarantowana to odrębne świadczenie od zwykłego otrzymania środków z subkonta.
Pani Anna i jej mąż mają rozdzielność majątkową. Mąż Pani Anny posiada subkonto w ZUS, a ona nie. Mąż złożył wniosek UWU, wskazując Panią Annę jako jedyną uposażoną do dziedziczenia środków. Pani Anna zastanawia się, czy będzie musiała złożyć dodatkowy wniosek, gdy mąż przejdzie na emeryturę. Odpowiedź: Pani Anna, będąc uposażoną, nie będzie musiała składać wniosku o wypłatę gwarantowaną, jeśli mąż zmarłby po przejściu na emeryturę – wystarczy UWU.
Pan Jan posiada subkonto w ZUS. W wieku 60 lat przechodzi na emeryturę. Niestety, po dwóch latach umiera. Jego dzieci są spadkobiercami, ale wcześniej Pan Jan wskazał swoją żonę jako uposażoną we wniosku UWU. Żona otrzyma wypłatę gwarantowaną, obejmującą środki, które pozostały po przejściu Jana na emeryturę.
Pani Maria jest uposażona przez swojego męża, który ma subkonto w ZUS. Niestety, mąż umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W takim przypadku Pani Maria otrzyma dziedziczenie środków z subkonta, ponieważ mąż zmarł, zanim przeszedł na emeryturę.
Wypłata gwarantowana i dziedziczenie środków z subkonta to dwa odrębne mechanizmy związane z subkontem w ZUS. Dziedziczenie dotyczy śmierci przed przejściem na emeryturę, podczas gdy wypłata gwarantowana przysługuje uposażonemu, jeśli emeryt zmarł w ciągu trzech lat od rozpoczęcia pobierania emerytury. Aby zapewnić sobie prawo do tych środków, warto złożyć odpowiednie wnioski – UWU przed emeryturą i EWG-W po jej osiągnięciu.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu wszelkich niezbędnych pism, w tym wniosków do ZUS, związanych z dziedziczeniem i wypłatą gwarantowaną środków z subkonta. Skontaktuj się z nami, aby szybko i bezpiecznie załatwić swoje sprawy formalne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika