Autor: Monika Jakubas
Proszę o poradę dotyczącą urlopu na poratowanie zdrowia. Jestem nauczycielem i jednocześnie prowadzę firmę, zatrudniam pracowników, ale sama nie świadczę pracy. Czy w czasie urlopu firma może funkcjonować pod moim nazwiskiem? Zawieszenie działalności nie jest możliwe, zmiana właściciela, np. mój mąż, byłaby możliwa, ale wiąże się z dużymi formalnościami, to tak jakby zakładać firmę od nowa. Proszę o radę, ponieważ czytałam opinię, że firma może osiągać dochody, ale nauczyciel na urlopie nie może świadczyć pracy, jeśli tak jest rzeczywiście, to jaka jest podstawa prawna?
Będzie Pani mogła mieć nadal działalność gospodarcza (zarejestrowaną na swoje nazwisko) na urlopie na podratowanie zdrowia po spełnieniu warunku zapewnienia funkcjonowania firmy zupełnie bez Pani udziału:
Przedstawiona przez Pani sytuacja była niejednoznacznie rozumiana jeszcze kilka lat temu, natomiast po wyroku Sądu Najwyższego z 2019 r. mogę spokojnie doradzić Pani takie rozwiązanie.
W wyroku z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. akt. I PK 238/18m Sąd Najwyższy stwierdził:
„Tylko osobiste wykonywanie pracy w ramach innej działalności zarobkowej w okresie urlopu dla poratowania zdrowia uzasadnia odwołanie nauczyciela z tego urlopu (art. 73 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela; tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.)”.
W przedmiotowej sprawie nauczycielka, przebywając na urlopie na podratowanie zdrowia, prowadziła działalność gospodarczą w sposób, jaki Pani opisałam powyżej (pełnomocnictwo notarialne dostał mąż). Sad Najwyższy uznał, że w sytuacji powierzenia osobom trzecim całej wykonywanej pracy w ramach działalności gospodarczej nie ma podstawy do odwołania nauczyciela w z urlopu na podratowanie zdrowia.
W załączniku przesyłam Pani wyrok wraz z uzasadnieniem celem zapoznania się z całą sytuacją.
W Pani przypadku w zależności od stosunków z dyrekcją szkoły, w której Pani pracuje, doradzam uzgodnienie i poinformowanie jej o treści cytowanego wyroku i o tym, że całe czynności związane z działalnością szkoły będą przekazane osobom trzecim, aby uniknąć takiej sytuacji, że dyrekcja jednak Panią odwoła z urlopu z uwagi na brak dokładnej znajomości sytuacji i braku wiedzy na temat obecnie stosowanej wykładni art. 73 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela.
Jeśli nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia prowadzi działalność gospodarczą, kluczowe jest, aby nie świadczył osobiście pracy i przekazał wszystkie obowiązki zarządzania firmą osobom trzecim na podstawie pełnomocnictwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, działalność może funkcjonować bez naruszenia przepisów, a nauczyciel zachowuje prawo do urlopu zdrowotnego.
Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy szybko odpowiedzą na Twoje pytania!
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. akt. I PK 238/18m
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika