Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Jestem żołnierzem zawodowym. Wcześniej byłem w służbie zasadniczej, później rok na zasiłku dla bezrobotnych oraz pracowałem sezonowo. Czy te okresy (oraz praca w gospodarstwie rodziców jako nastolatek) mogę doliczyć do stażu pracy w wojsku?
Odpowiedź na Pana pytanie zależy od tego, kiedy Pan nabył prawo do świadczenia. Zgodnie z obecnie obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 maja 2004 r.:
„2. 1. Do okresu czynnej służby wojskowej, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, wlicza się:
1) okresy czynnej służby wojskowej;
2) okresy służby w Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rzadu, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, służbie Więziennej, służbie Celnej lub Urzędzie Ochrony Państwa;
3) zakończone okresy zatrudnienia wykonywanego w pełnym wymiarze czasu pracy; wymiar czasu pracy podlega zsumowaniu w przypadku równoczesnego wykonywania zatrudnienia u różnych pracodawców w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku;
4) okres ukończonych studiów wyższych przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej, na jednym kierunku, nie dłuższy jednak od programowego czasu ich trwania, pod warunkiem uzyskania dyplomu ich ukończenia”.
Z kolei zgodnie z pkt 9 „żołnierzowi zawodowemu, który pełnił służb w dniu 1 lipca 2004 r., przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej do okresu służby, o którym mowa § 2, wlicza się także okresy wliczone przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej, do której nabył prawo w czasie pełnienia służby przed dniem 1 lipca 2004 r.”
Zobacz również: Czy służba wojskowa wlicza się do stażu pracy?
Zgodnie ze wcześniejszym rozporządzeniem do stażu pracy wliczano inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegały wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jednym z warunków zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy jest, by praca ta wykonywana była stale. W wyroku z dnia 28 czerwca 1994 r., sygn. akt III AUr 206/94 (OSA 1994/7/62), Sąd Apelacyjny w Rzeszowie stanął na stanowisku, iż „sam fakt zamieszkiwania wspólnie z rodzicami w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia nie daje podstaw dla przypisania takiej osobie statusu domownika. Niewystarczające byłoby również ustalenie, że pomaga on w gospodarstwie rolnym dorywczo, np. w przypadku dwuzawodowca (…). Stała praca w gospodarstwie rolnym wymaga również pewnego psychicznego nastawienia polegającego na wiązaniu się w pewnym okresie czasu z gospodarstwem rolnym i nie szukaniu stałego zatrudnienia poza nim”.
Jeśli więc nabył Pan prawo do nagrody, tj. wyliczono Panu staż przed 2004 rokiem, zachowuje Pan ten staż, doliczając kolejne lata. Jeśli nie – nie ma możliwości wliczenia pracy w gospodarstwie do nagrody. Zasiłek dla bezrobotnych – nie liczy się w żadnym wypadku. Natomiast okresy pracy udokumentowane – tak (ale pod warunkiem nabycia prawa przed 2004 rokiem).
Zobacz również: Wysługa lat w policji
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika