Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Do kogo zwrócić się o kontrolę opłacania składek przez pracodawcę?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Jestem zatrudniony u pracodawcy od ponad 10 lat. W grudniu 2021 zobaczyłem brak składek zaewidencjonowanych w ZUS-ie, po interwencji u pracodawcy i w ZUS-ie, pojawiły się, ale zabrakło w listopadzie. Według pracodawcy to skutek „nowego ładu”. Odwołuję się od wyroku sądu. Do kogo jednak zwrócić się o kontrolę opłacania składek przez pracodawcę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Do kogo zwrócić się o kontrolę opłacania składek przez pracodawcę?

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 423 z późn. zm.).
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów (Dz. U. z 2020 r., poz. 2366 z późn. zm.).
    Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obowiązki płatnika składek

Płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową (ZUS DRA), imienne raporty miesięczne (ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RPA) oraz opłaca składki za dany miesiąc:

  • do 5. dnia następnego miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,

  • do 15. dnia następnego miesiąca – płatnicy posiadający osobowość prawną, m.in.: spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie wyższe, Kościoły, ZUS, ZOZ, itp.,

  • do 20. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy składek, a więc płatnicy opłacający wyłącznie składki na własne ubezpieczenia (np. wspólnicy spółek), przedsiębiorcy i inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej, które zatrudniają innych ubezpieczonych, w tym spółki osobowe (tj. spółki jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).

    Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Kontrola ZUS-u

Z opisu i treści dokumentów wynika, że pracodawca jest winien braku ciągłości ubezpieczenia, a nie ZUS. Dopiero w toku kontroli ZUS-u pracodawca skorygował zerowy raport za listopad. Za grudzień raport był złożony i opłacone składki.

Musi Pan pamiętać, że składki opłacone w listopadzie dotyczą wynagrodzenia z października, składki zapłacone w grudniu dotyczą wynagrodzenia z listopada, składki za grudzień 2021 r. opłacane są w styczniu 2022 r.

Pana wniosek i kontrola ZUS-u dotyczyła składek za październik – opłaconych w listopadzie, za listopad – opłaconych w grudniu. I tylko taki był zakres kontroli ZUS-u. Gdyby Pana wniosek o ustalenie podstawy dotyczył innych miesięcy – ZUS skontrolowałby inne miesiące.

Natomiast w ZUS-ie w momencie umorzenia postępowania znajdowały się raporty za październik i listopad (z terminem płatności w listopadzie i grudniu).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Korekty dokumentów

Zgodnie z zasadami korygowania dokumentów rozliczeniowych raport, gdzie wykazana jest zerowa podstawa wymiaru składek, służy do zmiany nieprawidłowych danych zgłoszonych wcześniej przez płatnika. Często popełniane są tu błędy polegające na wstawieniu kodu ubezpieczeń określającego podleganie ubezpieczeniom, np. z tytułu umowy o pracę (01 10 00), zamiast umowy-zlecenia (04 11 00) i odwrotnie. Jeśli płatnik przekazał raport składkowy za osobę, za którą nie powinien być sporządzony ten raport, powinien go skorygować do zera, tzn. wypełnić nowy raport, wpisując w polach dotyczących podstaw wymiaru i kwot składek wartość „0,00” i przekazać drugi prawidłowo już wypełniony raport.

Od 2022 roku nie ma obowiązku wysyłać do ZUS-u imiennych raportów miesięcznych o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne na druku RZA.

W styczniu 2022 roku nadal trwały prace nad nowym rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących.

Rozporządzenie to jest odpowiedzią na zmiany Polskiego Ładu, w szczególności dotyczące nowych zasad ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 roku. Rozporządzenie to wprowadza nie tylko zmiany do obowiązujących druków ZUS DRA i RCA, lecz likwiduje również dotychczasowy druk ZUS RZA.

To jedyna zmiana jaka zaistniała w styczniu 2022 roku. Nowy ład nie wykasował obowiązku zgłaszania i opłacania składek.

Reasumując – to Pana pracodawca miesza w raportach i składa nieprawdziwe dokumenty – nieodpowiadające stanowi rzeczywistemu.

Proszę wnioskować do ZUS-u o kontrolę z całego roku albo szerszych zakresów dat, a roszczenie z powodu składnia zerowych raportów zamiast prawidłowych – powinien mieć Pan do pracodawcy.

Przykłady

Opóźnione Składki i Brak Odpowiedzi Pracodawcy

Pan Marek pracował w firmie budowlanej przez 12 lat, zawsze sumiennie wykonując swoje obowiązki. W lutym 2022 roku zauważył, że na jego koncie w ZUS brakuje składek za listopad i grudzień 2021. Po rozmowie z pracodawcą, otrzymał jedynie zapewnienia, że to błąd systemowy wynikający z wprowadzenia „Nowego Ładu”. Pan Marek nie uzyskał jednak konkretnej odpowiedzi, kiedy składki zostaną uzupełnione, więc zdecydował się zgłosić sprawę do ZUS-u, który po przeprowadzeniu kontroli zmusił pracodawcę do opłacenia zaległości.

 

Składki Zaakceptowane, ale Nieskorygowane

Pani Anna, zatrudniona w firmie handlowej, zauważyła brak składek w systemie ZUS za październik 2021 roku. Po interwencji u pracodawcy i ZUS-u, składki zostały wpłacone, ale z opóźnieniem. Niestety, kolejny problem pojawił się w raporcie za listopad, gdzie wykazano zerową podstawę wymiaru składek. Pracodawca obiecał korektę, ale mimo upływu czasu nic się nie zmieniło. Pani Anna zdecydowała się na ponowne zgłoszenie sprawy do ZUS-u, który wykazał, że pracodawca nie dokonał wymaganych korekt.

 

Fałszywe Raporty i Zignorowane Problemy

Pan Jacek od wielu lat pracuje w branży IT. W listopadzie 2021 roku zauważył, że na jego koncie w ZUS brakuje składek za kilka miesięcy. Po interwencji u pracodawcy, składki pojawiły się, ale zauważył, że raport za wrzesień został złożony z zerową podstawą wymiaru składek. Pracodawca stwierdził, że to wynik nowego systemu raportowania i obiecał, że wszystko zostanie skorygowane. Jednak po kilku miesiącach nic się nie zmieniło. Pan Jacek zgłosił sprawę do ZUS-u, który po przeprowadzeniu kontroli odkrył, że pracodawca systematycznie składał fałszywe raporty, a składki były opłacane tylko częściowo.

Podsumowanie

Kontrola opłacania składek przez pracodawcę jest kluczowa dla zapewnienia ciągłości ubezpieczenia i ochrony praw pracownika. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, pracownik powinien niezwłocznie zgłosić sprawę do ZUS-u, który ma obowiązek przeprowadzenia kontroli i wyegzekwowania należnych składek. Pamiętajmy, że skuteczne monitorowanie składek to nie tylko obowiązek pracodawcy, ale również istotny element zabezpieczenia socjalnego każdego pracownika.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism, które pomogą Ci skutecznie dochodzić swoich praw i zabezpieczyć interesy w przypadku nieprawidłowości związanych z opłacaniem składek przez pracodawcę. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i rzetelne wsparcie prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl