Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Dotarły do mnie informacje, że przechodząc do KRUS i potem wracając ewentualnie do ZUS, przy przejściu na emeryturę ZUS może mi naliczyć najniższą stawkę emerytury. Czy to prawda? Czy okres ubezpieczenia w KRUS dolicza się do okresu ubezpieczenia w ZUS?
Emerytura, ustalana według zreformowanych zasad dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony przechodzi na emeryturę (art. 26 ust. 1 ustawy emerytalnej).
Emerytura = podstawa obliczenia emerytury : średnie dalsze trwanie życia.
Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota:
Tablice trwania życia – uwzględniające średnie dalsze trwanie życia, wspólne dla kobiet i mężczyzn, wyrażone w miesiącach dla wieku ubezpieczonego – ogłasza corocznie Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim, w formie komunikatu. Tablice te stanowią podstawę do obliczenia emerytur ustalanych na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku kalendarzowego. W przypadku zgłoszenia przed dniem 1 kwietnia wniosku o emeryturę przez osobę, która wiek emerytalny osiągnie po dniu 31 marca – do ustalenia średniego dalszego trwania życia stosuje się tablice obowiązujące od dnia 1 kwietnia.
Zobacz również: Czy składki KRUS wlicza się do stażu pracy?
Wysokość nowej emerytury ulega dodatkowo zwiększeniu za okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników, o ile ubezpieczony:
Zwiększenie to ustalane jest według zasad wymiaru części składkowej emerytury rolniczej, na podstawie zaświadczenia KRUS o okresach opłacania składek.
Tak więc chodzi o to, że Pani emerytura będzie liczona w oparciu o zgromadzone składki. Może zostać zwiększona o okresy opłacania KRUS, ale nie oznacza to, że będzie najniższa. Zależy od Pani dochodów, stanowiących podstawę opłacania składek na ubezpieczenie. Im wyższe tym lepsze.
Zobacz również: Rezygnacja z KRUS na rzecz ZUS
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika