Autor: Wioletta Dyl
Górnik po kilku latach pracy został zwolniony dyscyplinarnie. Czy przepracowane w górnictwie lata będą mu się liczyć do wcześniejszej emerytury? Jakie są konsekwencje takiej dyscyplinarki i czy będzie miała ona wpływ na emeryturę?
Sposób rozwiązania umowy o pracę nie ma wpływu na świadczenia emerytalne, także w przypadku górniczej, wcześniejszej emerytury. Przepisy jasno precyzują, kiedy można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie w oparciu o art. 52 Kodeksu pracy, czyli zwolnić go w trybie dyscyplinarnym. Stanie się tak w przypadku ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. W praktyce to najczęściej występująca przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego są dość dotkliwe, a sprowadzają się do tego, że traci się pewne przywileje, które przysługiwałyby pracownikowi w innej sytuacji. Po pierwsze, nie dostaje on dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. Należą się one pracownikowi tylko w sytuacji, w której pracodawca zwolnił go za wypowiedzeniem. Poza tym traci się też odprawę oraz można mieć problemy z otrzymaniem świadczeń dla bezrobotnych. Jeśli bowiem pracownik otrzymał zwolnienie dyscyplinarne w ciągu 6 miesięcy poprzedzających zarejestrowanie się w urzędzie pracy – zgodnie z prawem zasiłek będzie przysługiwał dopiero 180 dni od terminu rejestracji. W momencie, w którym jest on uprawniony do pobierania go jedynie przez pół roku – nie otrzyma go wcale. Co więcej, nawet jeśli pracownik zostanie zwolniony dyscyplinarnie – wciąż będzie musiał wykorzystać zaległy oraz bieżący urlop wypoczynkowy. Zatem przy tej formie rozwiązania umowy okres wypowiedzenia, w którym mógłby on wziąć wolne, nie obowiązuje. Dlatego też powinnością pracodawcy będzie wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za cały niewykorzystany okres urlopowy.
Zobacz również: Praca równorzędna z pracą górniczą
Niestety dyscyplinarne zwolnienie stanowi niejako „wilczy bilet”. To oznacza, że zostanie ono wpisane do świadectwa pracy, co z kolei może mieć długofalowe skutki. Co prawda, nie ma obowiązku podawania w swoim CV przyczyn, dla których zakończyło się współpracę z poprzednią firmą, ale potencjalny pracodawca ma prawo zażądać przedstawienia mu dokumentów potwierdzających dotychczasowe zatrudnienie. Innymi słowy – świadectwo pracy, a w nim powód zakończenia stosunku pracy jest jasno opisany. Niestety świadectwo pracy będzie nim obciążone już na zawsze. Ten wpis do akt nie ulega przedawnieniu i każdy kolejny pracodawca będzie miał możliwość poznania powodów odejścia z pracy. Jednak to już są wszystkie konsekwencje związane z dyscyplinarnym rozwiązaniem stosunku pracy. W żadnym razie nie ma ono wpływu na przepracowane u danego pracodawcy lata zaliczane do wcześniejszej wysługi emerytalnej.
Zobacz również: Przeliczenie emerytury górniczej
Niemniej jednak należy także zaznaczyć, iż dla uzyskania uprawnień do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym wymagane jest osiągnięcie wskazanego w przepisach wykonawczych wieku, a także przepracowanie określonej liczby lat w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.
Aktem wykonawczym, do którego odsyła ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Stosownie do treści § 4 tego rozporządzenia pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli na dzień 1 stycznia 1999 r. spełnia łącznie następujące warunki:
Dodatkowo wskazać należy, iż zgodnie z przepisem § 2 ust. 1 i 2 powołanego wyżej rozporządzenia – okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
Kryteria uzyskania górniczej emerytury
Natomiast okresy pracy, o których mowa w ust. 1, stwierdza zakład pracy, na podstawie posiadanej dokumentacji, w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia lub w świadectwie pracy (§ 2 ust. 2). A zatem zgodnie z art. 50a ust. 1 ustawy – górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
Ponadto prawo do górniczej emerytury, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres wynoszący co najmniej 25 lat, z uwzględnieniem zasady, że do tych okresów pracy górniczej zalicza się także okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne (art. 50e ust. 1 i 2 ustawy). W powyższych przypadkach prawo do górniczej emerytury przysługuje bez względu na datę urodzenia górnika.
I to są wszystkie warunki uzyskania emerytury górniczej.
Zobacz również: Kiedy górnik może przejść na emeryturę
Przypadek pana Jana, górnika z 20-letnim stażem pracy
Pan Jan, po dwudziestu latach ciężkiej pracy w kopalni, został zwolniony dyscyplinarnie z powodu jednorazowego, ale poważnego naruszenia regulaminu pracy. Obawiał się, że ta plama na jego karierze zawodowej może wpłynąć na jego przyszłą emeryturę górniczą. Na szczęście, mimo zwolnienia dyscyplinarnego, lata pracy Pana Jana nadal były liczne do wcześniejszej emerytury górniczej. Jego zmartwienia szybko się rozwiały, gdy potwierdził, że uprawnienia emerytalne są niezależne od sposobu zakończenia stosunku pracy.
Historia pani Ewy, specjalistki ds. bezpieczeństwa w kopalni
Pani Ewa, pracując jako specjalistka ds. bezpieczeństwa w kopalni, została zwolniona dyscyplinarnie za niedopełnienie obowiązków, które mogły zagrozić bezpieczeństwu pracy. Chociaż jej dyscyplinarne zwolnienie było bolesnym doświadczeniem zawodowym, nie miało wpływu na liczenie lat pracy do emerytury górniczej. Pani Ewa, mając 15 lat pracy w specjalnych warunkach, nadal mogła ubiegać się o wcześniejszą emeryturę górniczą, co było dla niej dużą ulgą.
Sytuacja pana Michała, mechanika w kopalni
Pan Michał, mechanik z 25-letnim stażem w górnictwie, został zwolniony dyscyplinarnie po incydencie związanym z naruszeniem procedur bezpieczeństwa. Jego główną troską po zwolnieniu było to, czy będzie mógł skorzystać z uprawnień do wcześniejszej emerytury górniczej. Dzięki konsultacjom z działem kadry dowiedział się, że jego lata pracy w kopalni, mimo zwolnienia dyscyplinarnego, nadal kwalifikują go do otrzymania emerytury górniczej w obniżonym wieku, co stanowiło dla niego znaczną pociechę w trudnym okresie.
Zwolnienie dyscyplinarne nie wpływa na uprawnienia do emerytury górniczej, co stanowi istotną informację dla pracowników sektora. Przepracowane lata w warunkach górniczych są zaliczane do stażu pracy niezależnie od sposobu zakończenia stosunku pracy, co pozwala na zachowanie praw do wcześniejszej emerytury. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mogą obawiać się negatywnych konsekwencji dyscyplinarki na swoje przyszłe świadczenia emerytalne.
Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej emerytury górniczej po zwolnieniu dyscyplinarnym? Skorzystaj z naszych usług online! Oferujemy profesjonalne porady prawne i pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, aby upewnić się, że Twoje prawa są w pełni chronione. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika