Czy trzeba płacić składkę zdrowotną z dwóch emerytur?

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

Krewna wróciła do Polski z Kanady po kilkudziesięciu latach. Pobiera kanadyjską emeryturę oraz ma polską wojskową emeryturę po mężu, z której jest pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Bank pobrał jej 9% z kanadyjskiej emerytury na ZUS. Czy trzeba płacić składkę zdrowotną z dwóch emerytur?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Emerytura polska i zagraniczna

Zgodnie z treścią art. 66 pkt 16) ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – osoby pobierające emeryturę lub rentę, osoby w stanie spoczynku pobierające uposażenie lub uposażenie rodzinne oraz osoby pobierające uposażenie po zwolnieniu ze służby lub świadczenie pieniężne o takim samym charakterze; podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Art. 72 tej ustawy stanowi, iż obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób pobierających emeryturę lub rentę powstaje od dnia, od którego przysługuje wypłata emerytury lub renty, i wygasa z dniem zaprzestania pobierania świadczenia.

Co zatem z emeryturą zagraniczną? Na to pytanie odpowiada art. 75 ust. 1a oraz 1b ustawy, stanowiąc, że w przypadku dokonywania wypłaty emerytury lub renty z innego państwa członkowskiego, bank kieruje do oddziału wojewódzkiego Funduszu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby otrzymującej takie świadczenie, zapytanie dotyczące podlegania przez tę osobę ubezpieczeniu zdrowotnemu w Rzeczypospolitej Polskiej. W takim przypadku zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego następuje do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym bank otrzymał od oddziału wojewódzkiego Funduszu informację potwierdzającą podleganie danej osoby ubezpieczeniu zdrowotnemu w Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu pobierania polskiej emerytury lub renty.

Tak więc osoba pobierająca emeryturę polską oraz zagraniczną zostaje dwa razy zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy więc składka zdrowotna odprowadzana jest od każdej z nich? Niestety, tak. Jak stanowi art. 82 ustawy: „W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.”.

Zobacz również: Emerytura zagraniczna po mężu

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Maria po powrocie do Polski z Wielkiej Brytanii zaczęła pobierać brytyjską emeryturę oraz polską emeryturę z ZUS. Z jej polskiej emerytury była już pobierana składka zdrowotna. Ku zaskoczeniu pani Marii, bank automatycznie potrącił jej także 9% z emerytury brytyjskiej. Po konsultacji z ZUS dowiedziała się, że składka zdrowotna musi być odprowadzana z obu emerytur.


Pan Jan otrzymuje emeryturę wojskową po służbie w Polsce oraz świadczenie emerytalne z Niemiec po latach pracy w tamtejszej firmie budowlanej. Chociaż z jego polskiej emerytury składka zdrowotna była już odprowadzana, bank dodatkowo pobrał ją z niemieckiej emerytury. Pan Jan próbował wyjaśnić sprawę, lecz okazało się, że zgodnie z przepisami jest to obowiązkowe.


Pani Zofia, wdowa po emerytowanym oficerze, otrzymuje polską rentę rodzinną oraz kanadyjską emeryturę za lata pracy w Toronto. Bank pobrał składkę zdrowotną zarówno z polskiej, jak i kanadyjskiej emerytury. Po interwencji w NFZ dowiedziała się, że mimo opłacenia składki w Polsce, musi również płacić składkę z zagranicznego świadczenia.

Podsumowanie

Podwójne odprowadzanie składki zdrowotnej przy pobieraniu polskiej i zagranicznej emerytury jest niestety obowiązkowe. Zgodnie z przepisami składka jest naliczana od każdego świadczenia oddzielnie, nawet jeśli jedna z nich jest już objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Warto mieć tego świadomość, aby uniknąć zaskoczenia przy otrzymywaniu wypłat.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące obowiązku płacenia składek zdrowotnych lub innych kwestii emerytalnych, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Oferujemy porady prawne online, dzięki którym szybko i wygodnie uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania. Skontaktuj się z nami, aby rozwiać wątpliwości i podjąć właściwe kroki prawne.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny