Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń
Krewna wróciła do Polski z Kanady po kilkudziesięciu latach. Pobiera kanadyjską emeryturę oraz ma polską wojskową emeryturę po mężu, z której jest pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Bank pobrał jej 9% z kanadyjskiej emerytury na ZUS. Czy trzeba płacić składkę zdrowotną z dwóch emerytur?
Zgodnie z treścią art. 66 pkt 16) ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – osoby pobierające emeryturę lub rentę, osoby w stanie spoczynku pobierające uposażenie lub uposażenie rodzinne oraz osoby pobierające uposażenie po zwolnieniu ze służby lub świadczenie pieniężne o takim samym charakterze; podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
Art. 72 tej ustawy stanowi, iż obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób pobierających emeryturę lub rentę powstaje od dnia, od którego przysługuje wypłata emerytury lub renty, i wygasa z dniem zaprzestania pobierania świadczenia.
Co zatem z emeryturą zagraniczną? Na to pytanie odpowiada art. 75 ust. 1a oraz 1b ustawy, stanowiąc, że w przypadku dokonywania wypłaty emerytury lub renty z innego państwa członkowskiego, bank kieruje do oddziału wojewódzkiego Funduszu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby otrzymującej takie świadczenie, zapytanie dotyczące podlegania przez tę osobę ubezpieczeniu zdrowotnemu w Rzeczypospolitej Polskiej. W takim przypadku zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego następuje do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym bank otrzymał od oddziału wojewódzkiego Funduszu informację potwierdzającą podleganie danej osoby ubezpieczeniu zdrowotnemu w Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu pobierania polskiej emerytury lub renty.
Tak więc osoba pobierająca emeryturę polską oraz zagraniczną zostaje dwa razy zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy więc składka zdrowotna odprowadzana jest od każdej z nich? Niestety, tak. Jak stanowi art. 82 ustawy: „W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.”.
Zobacz również: Emerytura zagraniczna po mężu
Pani Maria po powrocie do Polski z Wielkiej Brytanii zaczęła pobierać brytyjską emeryturę oraz polską emeryturę z ZUS. Z jej polskiej emerytury była już pobierana składka zdrowotna. Ku zaskoczeniu pani Marii, bank automatycznie potrącił jej także 9% z emerytury brytyjskiej. Po konsultacji z ZUS dowiedziała się, że składka zdrowotna musi być odprowadzana z obu emerytur.
Pan Jan otrzymuje emeryturę wojskową po służbie w Polsce oraz świadczenie emerytalne z Niemiec po latach pracy w tamtejszej firmie budowlanej. Chociaż z jego polskiej emerytury składka zdrowotna była już odprowadzana, bank dodatkowo pobrał ją z niemieckiej emerytury. Pan Jan próbował wyjaśnić sprawę, lecz okazało się, że zgodnie z przepisami jest to obowiązkowe.
Pani Zofia, wdowa po emerytowanym oficerze, otrzymuje polską rentę rodzinną oraz kanadyjską emeryturę za lata pracy w Toronto. Bank pobrał składkę zdrowotną zarówno z polskiej, jak i kanadyjskiej emerytury. Po interwencji w NFZ dowiedziała się, że mimo opłacenia składki w Polsce, musi również płacić składkę z zagranicznego świadczenia.
Podwójne odprowadzanie składki zdrowotnej przy pobieraniu polskiej i zagranicznej emerytury jest niestety obowiązkowe. Zgodnie z przepisami składka jest naliczana od każdego świadczenia oddzielnie, nawet jeśli jedna z nich jest już objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Warto mieć tego świadomość, aby uniknąć zaskoczenia przy otrzymywaniu wypłat.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące obowiązku płacenia składek zdrowotnych lub innych kwestii emerytalnych, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Oferujemy porady prawne online, dzięki którym szybko i wygodnie uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania. Skontaktuj się z nami, aby rozwiać wątpliwości i podjąć właściwe kroki prawne.
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika