Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy można skłamać w CV? Czy pracodawca może to sprawdzić?

Autor: Artykuł Sponsorowany

Powiedzenie: “Kłamstwo ma krótkie nogi” nie wzięło się znikąd i z całą stanowczością możemy stwierdzić, że odnosi się także do CV. Czy może w nim skłamać? Tak, pytanie tylko - po co? Tym bardziej że w 99 proc. przypadków nic dobrego z tego nie wyniknie, ponieważ pracodawca może zweryfikować, czy napisałeś prawdę. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Czy można skłamać w CV? Czy pracodawca może to sprawdzić?

Najczęstsze kłamstwa w CV

Wszystkim zdarza się kłamać, jednak pisanie nieprawdy w CV to nieco poważniejsza sprawa. Co najczęściej koloryzujemy? Przede wszystkim:

  • znajomość języków obcych - to bardzo lekkomyślne działanie, ponieważ rekruter może chcieć przeprowadzić rozmowę w języku, w którym rzekomo władamy biegle, bo przecież tak napisaliśmy w CV;
  • obowiązki na poprzednich stanowiskach - niektórzy mają tendencję do dodawania sobie obowiązków albo zwiększania rangi swojego poprzedniego stanowiska; gorzej jeśli nowy pracodawca rzuci takiego pracownika “na głęboką wodę” i szybko odkryje kłamstwo;
  • ukończone kursy i szkolenia - niektórzy zmyślają, że ukończyli różne kursy, a nawet - gdy pracodawca ich o to poprosi - przedstawiają sfałszowane dokumenty, co jest karalne;
  • przerwy w okresach zatrudnienia - niektórzy mają tendencję do wydłużania okresu zatrudnienia (aby pokazać się jako bardziej doświadczeni i kompetentni), a inni tuszują luki lub częste zmiany pracy; każdy z tych przypadków można jednak łatwo zdemaskować.

Nie warto jednak kłamać w CV, bo pracodawca może to odkryć, a dodatkowo będzie to miało swoje konsekwencje, o czym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

A jeśli szukasz pracy w Warszawie, odwiedź stronę https://www.gowork.pl/praca/warszawa;l. Wcześniej jednak przygotuj CV, w którym zawrzesz tylko prawdziwe informacje na swój temat.

Jak pracodawca może odkryć kłamstwo?

Pracodawca może sprawdzić informacje z CV. Wystarczy, że zadzwoni do Twoich poprzednich pracodawców i zapyta: o okres zatrudnienia, obowiązki na stanowisku i jak się z nich wywiązywałeś. Z kolei przy zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę będziesz musiał przedstawić wszystkie swoje świadectwa pracy. Jeśli więc wydłużyłeś okres, w którym zajmowałeś dane stanowisko, pracodawca się o tym dowie. Znajomość języków obcych można zweryfikować już na rozmowie kwalifikacyjnej, a inne umiejętności podczas okresu próbnego. Zastanów się więc, czy nie lepiej napisać prawdę i oszczędzić sobie wstydu. Zwłaszcza że konsekwencje mogą być większe niż tylko upokorzenie.

Co grozi za kłamanie w CV?

Kłamanie w CV grozi zdemaskowaniem już na rozmowie kwalifikacyjnej. Co innego bowiem napisać nieprawdę, a co innego kłamać, siedząc z rozmówcą twarzą w twarz. Nie każdy potrafi “bez mrugnięcia okiem” fantazjować o swojej zawodowej przeszłości, a doświadczony rekruter z pewnością to wyłapie. Jeśli jednak jakimś cudem komuś uda się prześlizgnąć i dostać pracę, brak umiejętności, które rzekomo kandydat posiada, szybko wyjdzie na jaw. Nie musimy chyba przekonywać, że wstyd i zażenowanie plus natychmiastowa utrata stanowiska to w tej sytuacji pewnik. Do tego dochodzi konflikt z pracodawcą i możliwość otrzymania tzw. wilczego biletu. Jeśli bowiem pracodawca się postara i zrobi Ci “czarny PR”, możesz mieć ogromne problemy ze znalezieniem pracy w danej branży w przyszłości. 

Czy kłamanie w CV to przestępstwo?

Niektóre kłamstwa w CV, np. zawyżenie swoich umiejętności językowych, są traktowane jako wykroczenie. Jednak w przypadku, gdy do życiorysu dołączymy sfałszowane dokumenty, popełniamy przestępstwo, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności lub nawet pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Chodzi tu m.in. o dyplomy potwierdzające np. ukończenie studiów lub szkoleń. Mało tego, jeśli nasze kłamstwo lub fałszerstwo w CV wyjdzie na jaw po kilku miesiącach od zatrudnienia, pracodawca ma prawo zażądać zwrotu wypłaconej do tej pory pensji.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl