Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy można przejść na ciążowe L4 tuż po podpisaniu umowy na czas nieokreślony?

Autor: Katarzyna Bereda

Moja umowa o pracę na czas nieokreślony rozpoczęła się 1 marca. Czy w tym samym miesiącu mogę przejść na zwolnienie ze względu na ciążę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można przejść na ciążowe L4 tuż po podpisaniu umowy na czas nieokreślony?

Wypowiedzenie umowy pracowniczce w ciąży

Zgodnie z treścią art. 177 § 1 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.): „Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”.

Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż jak wynika z opinii doktryny i orzecznictwa, zakaz rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy i urlopu macierzyńskiego dotyczy wypowiedzenia (w tym również wypowiedzenia zmieniającego) oraz rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownicę (art. 53), nawet jeżeli oświadczenie to zostało złożone jej w okresie przed zajściem w ciążę, a pracownica zaszła w ciążę w czasie biegu wypowiedzenia, albo w okresie, gdy była ona już w ciąży, lecz o tym fakcie nie wiedziała (zob. w szczególności wyrok SN z 29.03.2001 r., sygn. akt I PKN 330/00, w którym uznano, że pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę), jak również wówczas, gdy pracownica poroniła przed upływem okresu wypowiedzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwolnienie lekarskie z powodu ciąży

Z uwagi na powyższe, a także ujawnioną obecnie okoliczność Pani ciąży, w szczególności, jeżeli posiada Pani umowę na czas nieokreślony, nie ma przeszkód – aby z przyczyn zdrowotnych – mogła Pani korzystać ze zwolnienia lekarskiego w okresie ciąży. Zaznaczam bowiem, iż ustawodawca wskazał na pewne ograniczenia w tym zakresie dotyczące umów terminowych, albowiem zgodnie z dalszą częścią przepisu art. 177 K.p.:

„§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy”.

Wobec tego, w przypadku umowy na czas nieokreślony, nie ma przeszkód, aby skorzystała Pani ze zwolnienia lekarskiego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Marta podpisała umowę o pracę na czas nieokreślony 1 lutego. Już tydzień później dowiedziała się, że jest w ciąży i zaczęła odczuwać intensywne objawy związane z jej stanem zdrowia. Po konsultacji z lekarzem ginekologiem, otrzymała zwolnienie lekarskie od 15 lutego. Pracodawca zaakceptował zwolnienie, ponieważ prawo do L4 przysługuje jej, niezależnie od tego, jak krótko wcześniej podpisała umowę o pracę.

 

Pani Ania, po kilku latach pracy na umowie o dzieło, podpisała umowę na czas nieokreślony w dużej korporacji w maju. Kilka dni później, podczas rutynowej wizyty u lekarza, dowiedziała się, że jest w ciąży. Z uwagi na możliwe komplikacje, lekarz zalecił jej natychmiastowe zwolnienie lekarskie. Przeszła na ciążowe L4 dwa tygodnie po rozpoczęciu nowej pracy, a jej pracodawca nie miał podstaw do zakwestionowania tej decyzji.

 

Pani Katarzyna, pracująca na czas nieokreślony od 1 stycznia, zaszła w ciążę w lutym. Chociaż była w stanie kontynuować pracę przez kolejne kilka tygodni, w marcu lekarz zalecił jej odpoczynek z powodu osłabienia. Skorzystała ze zwolnienia lekarskiego na początku trzeciego miesiąca pracy. Pracodawca nie miał prawa do wypowiedzenia jej umowy, gdyż była już w ciąży, a umowa na czas nieokreślony zapewniła jej pełne prawa pracownicze.

Podsumowanie

Kobieta, która podpisała umowę o pracę na czas nieokreślony, może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego z powodu ciąży w dowolnym momencie po jej rozpoczęciu, bez obaw o utratę pracy. Pracodawca, zgodnie z Kodeksem pracy, nie ma prawa wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w trakcie trwania ciąży, co zapewnia pracownicy ochronę i stabilność zatrudnienia.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism w zakresie prawa pracy, w tym ochrony pracownic w ciąży, zapewniając szybkie i skuteczne wsparcie w Twojej sprawie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc dopasowaną do Twoich potrzeb! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2001 r., sygn. akt I PKN 330/00

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl