Autor: Adam Dąbrowski
31 grudnia 2020 r. przeszłam na emeryturę, ale nadal pracuję w administracji szkolnej. Umowę mam do 31 sierpnia 2023 r. i z tym dniem zamierzam całkowicie odejść z pracy. W lipcu 2024 r. będę miała prawo do wypłaty nagrody jubileuszowej (brakuje mi 11 miesięcy). Czy ta nagroda mi przysługuje?
Nagroda jubileuszowa jest uprawnieniem związanym ze stosunkiem pracy. Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu zatrudnienia upoważniającego go do tej nagrody. Wypłata powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do nagrody, a więc w dniu następującym po upływie okresu zatrudnienia uprawniającego do tej nagrody i od tego momentu należą się odsetki.
W stosunku do pracowników obsługi szkół obowiązuje zasada – „w przypadku ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę jubileuszową wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy” (§ 8 ust. 7 rozporządzenia w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych).
Pani obecnie jest zatrudniana na podstawie umów o pracę na czas określony. Poprzednio pracowała Pani na czas nieokreślony, a umowa została rozwiązana w związku z przejściem na emeryturę z dniem 31.12.2020 r. Natomiast prawo do nagrody oraz jej wypłaty występuje tylko w przypadku, gdy:
Ostatnia umowa o pracę zawarta na czas określony do 31 sierpnia 2023 r. ustanie wskutek upływu czasu, na jaki była zawarta. Wobec powyższego, na podstawie wskazanej zasady, nie jest możliwe przyznanie Pani jako pracownikowi nagrody jubileuszowej po ustaniu obecnego stosunku pracy (wygaśnięciu umowy zawartej na czas określony). Ustanie stosunku pracy nie będzie miało żadnego związku z Pani przejściem na emeryturę, ponieważ ten fakt nastąpił wcześniej – wtedy brakowało Pani do nagrody ponad 12 miesięcy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika