Autor: Kinga Karaś
Mam 58 lat. Skończyłam pobierać świadczenie rehabilitacyjne 02.07.2022 r. W dniu 02.06.2022 r. z pomocą pracodawcy złożyłam wniosek o rentę. Od 03.07.2022 r. do 20.09.2022 r. miałam nieobecność usprawiedliwioną bez wynagrodzenia. Ostatniego dnia rozwiązałam umowę o pracę za porozumieniem stron, ponieważ dowiedziałam się, że przyznano mi rentę na rok. Jeszcze nie otrzymałam decyzji, ale ZUS przekazał mi świadczenie rentowe z wyrównaniem od lipca. Pracodawca wypłacił mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop oraz odprawę rentową. Czy wypłata zaległego ekwiwalentu i odprawa stanowią przychód, który może obniżyć wysokość renty?
Poniższa odpowiedź została oparta na przedstawionym przez Panią stanie faktycznym i zawiera ocenę sytuacji prawnej. Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zwana dalej: ustawą).
W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z progiem przychodu skutkującym zawieszeniem lub ograniczeniem prawa do renty. Przychód wyższy od określonego przepisami prawa limitu może skutkować zarówno zmniejszeniem, jak i zawieszeniem prawa do renty. Za przychód ten uważane jest również świadczenie z tytułu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Natomiast odprawa z tytułu przejścia na rentę jest zwolniona z oskładkowania, nie została również wymieniona w szczegółowym katalogu świadczeń uznawanych za przychód w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach. Inaczej sytuacja wygląda w sytuacji ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, który podlega oskładkowaniu na rzecz ZUS-u i w związku z czym uznawany jest za przychód, którego wysokość może zmniejszyć lub zawiesić prawo do renty.
Zgodnie z art. 104 ustawy:
„1. Prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu, lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu, na zasadach określonych w ust. 3–8 oraz w art. 105, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 2 oraz z tytułu służby wymienionej w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6.
1a. Dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód, o którym mowa w ust. 1, przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.
2. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 1, uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności, z uwzględnieniem ust. 3.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również do emerytów i rencistów osiągających przychód z tytułu działalności wykonywanej za granicą.
4. Przepisy ust. 1, 1a i 2 stosuje się również do osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty lub wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.
5. Przepisów ust. 1–4 nie stosuje się do honorariów z tytułu działalności twórczej i artystycznej.
6. Za przychód, o którym mowa w ust. 1, uważa się również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłacanego na podstawie przepisów Kodeksu pracy, i kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
7. Prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
8. W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie większą jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia obowiązująca w dniu 31 grudnia 1998 r. w wysokości:
1) 24% kwoty bazowej obowiązującej przy ostatniej waloryzacji w 1998 r. – dla emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
2) 18% kwoty bazowej, o której mowa w pkt 1 – dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
3) 20,4% kwoty bazowej, o której mowa w pkt 1 – dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.
9. Kwoty maksymalnych zmniejszeń, o których mowa w ust. 8, podlegają podwyższeniu, przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w kolejnych terminach waloryzacji.
10. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej »Monitor Polski«:
1) w terminie do 14 dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału kalendarzowego – kwoty przychodu, o których mowa w ust. 7 i 8, z zaokrągleniem w górę do pełnych 10 groszy;
2) w terminie do 14 roboczego dnia listopada – kwoty graniczne przychodu dla mijającego roku kalendarzowego”.
Podsumowując, ekwiwalent za niewykorzystany urlop może wpłynąć na prawo do renty poprzez jej zmniejszenie lub zawieszenie, natomiast odprawa z tytułu renty nie podlega zaliczeniu jako przychód mający wpływ na wysokość i prawo do świadczenia rentowego.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop traktowany jest jako przychód, który może wpłynąć na zmniejszenie lub zawieszenie renty, jeśli przekroczy ustawowy limit dochodów dla rencistów. Natomiast odprawa rentowa nie podlega zaliczeniu do przychodów wpływających na wysokość świadczenia rentowego, co oznacza, że nie wpływa ona na prawo do renty. Warto więc zwrócić uwagę na rodzaj otrzymywanych świadczeń i ich ewentualny wpływ na rentę.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji, zapewniając szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualne wsparcie w każdej sprawie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika